Tag

Yapı

Kız Kulesi açılıyor! Kızı Kulesi açılışı ne zaman, saat kaçta yapılacak?

İstanbul’un en değerli simgelerinden biri olan Kız Kulesi’nin onarım çalışmaları tamamlandı. Bugün ziyarete açılmaya hazırlanan Kız Kulesi’nde yapılan yenilikler göz kamaştırdı.

Kız Kulesi’nde sona gelindi! 11 Mayıs’ta ziyaretçilerine kapılarını aralayacak

İstanbul’un en değerli simgelerinden biri olan Kız Kulesi’nin onarım çalışmaları tamamlandı. 11 Mayıs’ta ziyarete açılacak olan Kız Kulesi’nde yapılan yenilikler göz kamaştırdı.

Horasan harcı nedir? Horasan harcı malzemeleri neler? Horasan harcı nerede kullanılır,sağlam mı

Geçtiğimiz günlerde yaşanan Kahramanmaraş ve 10 vilayetimizde meydana gelen zelzele felaketi sonrası İstanbul’da tarihi yapılarda kullanılan Horasan harcı gündeme geldi. Günlerdir İstanbul’da gerçekleşeceği konuşulan zelzele sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığı, harekete geçti ve tarihi yapıtları Mimar Sinan’ın kullandığı ‘Horasan harcı’yla güçlendirmeye başladı. Pekala horasan harcı nedir, horasan harcı materyalleri neler?

Karbon elyaf nedir? Karbon fiber depremden korur mu? Karbon fiber ne kadar?

Binaların sarsıntıya karşı dayanıklılığını Aka ölçüde artıran “karbon elyaf” metodu nihayet devirlerin en Fazla merak edilen mevzularının başında geliyor. Bilhassa Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde karbon fiberin kullanıldığı meskenlerde rastgele bir yıkılma görülmediği için birçok vatandaş karbon elyaf formülüne dair araştırmalara başladı. Pekala karbon fiber nedir? Karbon elyaf nasıl uygulanır? İşte cevaplar…

Reyhanlı’daki Kibar Feyzo konağı depremde hasar aldı! İşte son hali…

Reyhanlı’da bulunan, sinema ve dizilere husus olan Fatih Aliye Müderris Konağı zelzelede hasar gören yapılardan biri oldu. ‘Kibar Feyzo’, ‘Ezo Gelin’, ‘Asi’ üzere birçok unutulmaz sinemalarda kullanılan tarihi yapının çatısı ve duvarları yıkıldı. nihayet hali görenlerini üzdü.

Reyhanlı’daki Kibar Feyzo konağı depremde hasar aldı! Filmlere konu olan tarihi konak…

Reyhanlı’da bulunan, sinema ve dizilere husus olan tarihi konak sarsıntıda hasar gören yapılardan biri oldu. ‘Kibar Feyzo’, ‘Ezo Gelin’, ‘Asi’ üzere birçok unutulmaz sinemalarda kullanılan tarihi yapının çatısı ve duvarları yıkıldı.

Sismik izolatör nedir, ne kadar? Sismik izolatör sonradan yaptırılır mı?

Kahramanmaraş ve 10 vilayette binlerce insanın vefatına neden olan sarsıntıların akabinde “sismik izolatör” gündemin esas hususlarından biri haline geldi. Sarsıntının yıkıcı tesirini ve kuvvetini en üye düşürerek oluşabilecek hasarların önüne geçen sismik izolatör, hayati açıdan Aka bir Ehemmiyet taşımaktadır. Pekala sismik izolatör nedir? Sismik izolatör sonradan yaptırılabilir mi? zelzele izolatörü hakkında bütün ayrıntılar…

Deprem sigortası zorunlu mu? Deprem sigortası ne kadar 2023?

Ülkemizde zelzele mühlet gelen bir doğal afet olup zelzele sonrasında ortaya çıkacak ziyan ve hasarların giderilmesi Kıymetli bir mevzudur. zelzele sigortası işte zelzele sonrası ortaya çıkan sonuçlarla ilgilidir. Pekala, zelzele sigortası yaptırmak Mecbur mudur ? Sigorta yaptırılmaz ise ne olur? İşte, cevaplar…

Kaliteli sucuk nasıl anlaşılır? Hileli sucuk nasıl anlaşılır? Kaliteli sucuğu anlamanın yolları

Besin Mühendisleri Odası İzmir Şube Lideri Uğur Toprak, sucukta hile yapıldığına dikkat çekerek tüketicileri uyardı. Toprak, “Sucuğun hilesi ne yazık ki gözle algılanmıyor. Pişmemiş bir sucuk kesildiği Vakit içerisindeki yağların mozaik olarak dağılmış olması gerekiyor” açıklamasında bulundu.