Kız Kulesi açılıyor! Kızı Kulesi açılışı ne zaman, saat kaçta yapılacak?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı May 11, 2023 Yorum Yok

İstanbul’un en değerli simgelerinden biri olan Kız Kulesi’nin onarım çalışmaları tamamlandı. Bugün ziyarete açılmaya hazırlanan Kız Kulesi’nde yapılan yenilikler göz kamaştırdı.

İstanbul’un ikonik yapılarından biri olarak yüzyıllardır tarihte Kıymetli bir yer edinen Kız Kulesi’nin Aka bir sarsıntıda bütünüyle ziyan göreceği anlaşılmış ve 2021 yılında onarım çalışmasına başlanmıştı. Birtakım bölümler tarafından ‘yıkıldı’ olarak lanse edilen Kız Kulesi’nde artık sona gelindi. Boğaziçi’nin süsü Kız Kulesi, geçirdiği onarımdan sonra bugün açılıyor. 

Kız Kulesi

Cazibe merkezi haline gelmesi planlanan Kız Kulesi’nin Galata Kulesi ile şiirlere ve kıssalara husus olan aşkı, açılışa Özel Fer ve ses gösterisi olarak tasarlandı. İlk şov kulenin ziyarete açılacağı 11 Mayıs’ta 21.00’de gerçekleştirilecek ve her akşam birebir saatte tekrar edilecek.

KIZ KULESİ ZİYARETÇİLERİNE KAPILARINI ARALIYOR!

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onarımı yapılan göz kamaştıran Bina hakkında daha Evvel yapılan açıklamada “2. Mahmut devrindeki Özgün haline sadık kalınarak restore edilen ve yapıya sonradan eklenen ve karakterine Müsait olmayan eklentilerden arındırılan Kız Kulesi, 2 Yıl ortadan sonra 11 Mayıs’ta ziyarete açılacak. Böylelikle, bugüne kadar İstanbulluların İstanbul’dan izlediği Kız Kulesi, artık kuleden İstanbul’un doyasıya izlendiği bir Anıt müze olarak yoluna devam edecek” sözlerine yer verilmişti.

Kız Kulesi onarım çalışmaları tamamlandı

Öte yandan Prof. Dr. Feridun Çılı, Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ve Ağahan Mimarlık Mükafatı sahibi Mimar Han Tümertekin’den oluşan ilim heyetinin rehberliğinde gerçekleştirilen onarım çalışmaları sonucunda ziyaretçilerine kapılarını aralayan hazırlanan ikonik Bina hakkında, “İki Yıl Evvel başlatılan çalışmalar sırasında Kız Kulesi’nin Vakit içerisinde geçirdiği tamiratlarda kullanılan beton ve çimento içeriğindeki tuzlar ve öteki kimyasallar nedeniyle ziyan gördüğü, taşıyıcı kolon ve kirişlerin bile birbirine bağlı olmadığı anlaşılmıştı. Yapılan incelemeler, oluşabilecek Aka bir sarsıntıda İstanbul’un göz bebeği olan Kız Kulesinin bütünüyle ziyan göreceğini de gözler önüne sermişti” açıklamalarında bulunulmuştu.

Kız Kulesi hakkında bilgiler

RESTORASYON SÜRECİYLE ÖZGÜN HALİNE KAVUŞTURULDU

Kız Kulesi’nin yenilenme sürecine dair ayrıntılı bilgilerin paylaşıldığı açıklamanın tamamı şu biçimde:

“Başlatılan onarım çalışmalarında günümüze ulaşmış kaynaklardaki en Fazla bilgi ve dokümanın olduğu 18. Yüzyıl sonu dataları kullanıldı. Bu bilgiler ışığında kule ve kale kısmındaki özgün olmayan çatı ekleri kaldırılarak özgün durumuna getirildi. Süreç boyunca kimyasal tahliller, georadar görüntüleme sistemleri, lazer tarayıcılar üzere teknolojilerle yapının statik meseleleri tespit edildi ve güçlendirme teknikleri belirlendi. Georadar çalışmaları sırasında içinde boşluk gözlemlenen özgün duvarların enjeksiyon metoduyla güçlendirilmesi yapıldı. Yapının tarihi vücut duvarları, paslanmaz çelikten görünmez gergilerle güçlendirildi ve kale kısmının özgün dendan duvarları ortaya çıkarıldı. Balkon döşeme karkası üzerinde ahşap taşıyıcılarla duvar ve kubbe aslına Müsait olarak oluşturuldu, duvarların ahşap kaplamaları tamamlandı ve dekoratif öğelerinin imalatı yapıldı. Kubbe ise özgün gereci olan kurşunla kaplandı. Bakır alem ise konservasyon çalışmaları yapılarak altın varak ile kaplandı. orjinal aleme ziyan vermeden yanına yıldırımdan korunma hedefli paratoner yapıldı. Yapılan çalışmalar sonucu ziyaretçilerin avluda bulunan ahşap seğirdim terasında da dolaşarak merdivenlerden kuleye çıkabileceği ve İstanbul’u diledikleri üzere izleyebilecekleri alanlar oluşturuldu. bütün bu çalışmalar sonucunda, bugüne kadar İstanbulluların İstanbul’dan izlediği Kız Kulesi, artık kuleden İstanbul’un doyasıya izlendiği bir Anıt müze olarak yoluna devam edecek.”

Öte yandan zelzeleye karşı da güçlendirilen Bina da bütün bu çalışmalara ek olarak kuleye giden pak su sınırı elden geçirildi, güç sınırlarının yenilenmesi yapıldı. 

Kız Kulesi 11 Mayısta ziyarete açılacak

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir