Kız Kulesi’nde sona gelindi! 11 Mayıs’ta ziyaretçilerine kapılarını aralayacak

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı May 09, 2023 Yorum Yok

İstanbul’un en değerli simgelerinden biri olan Kız Kulesi’nin onarım çalışmaları tamamlandı. 11 Mayıs’ta ziyarete açılacak olan Kız Kulesi’nde yapılan yenilikler göz kamaştırdı.

İstanbul’un ikonik yapılarından biri olarak yüzyıllardır tarihte Değerli bir yer edinen Kız Kulesi’nin Aka bir sarsıntıda bütünüyle ziyan göreceği anlaşılmış ve 2021 yılında onarım çalışmasına başlanmıştı. Birtakım bölümler tarafından ‘yıkıldı’ olarak lanse edilen Kız Kulesi’nde artık sona gelindi. 

Kız Kulesi

“KIZ KULESİ 11 MAYIS’TA ZİYARETE AÇILACAK”

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onarımı yapılan göz kamaştıran Bina hakkında yapılan açıklamada “2. Mahmut periyodundaki Özgün haline sadık kalınarak restore edilen ve yapıya sonradan eklenen ve karakterine Müsait olmayan eklentilerden arındırılan Kız Kulesi, 2 Yıl ortadan sonra 11 Mayıs’ta ziyarete açılacak. Böylelikle, bugüne kadar İstanbulluların İstanbul’dan izlediği Kız Kulesi, artık kuleden İstanbul’un doyasıya izlendiği bir Anıt müze olarak yoluna devam edecek” tabirlerine yer verildi.

Kız Kulesi onarım çalışmaları tamamlandı

Prof. Dr. Feridun Çılı, Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ve Ağahan Mimarlık Mükafatı sahibi Mimar Han Tümertekin’den oluşan ilim konseyinin rehberliğinde gerçekleştirilen onarım çalışmaları sonucunda ziyaretçilerine kapılarını aralamaya hazırlanan ikonik Bina hakkında, “İki Yıl Evvel başlatılan çalışmalar sırasında Kız Kulesi’nin Vakit içerisinde geçirdiği tamiratlarda kullanılan beton ve çimento içeriğindeki tuzlar ve diğer kimyasallar nedeniyle ziyan gördüğü, taşıyıcı kolon ve kirişlerin bile birbirine bağlı olmadığı anlaşılmıştı. Yapılan incelemeler, oluşabilecek Aka bir sarsıntıda İstanbul’un göz bebeği olan Kız Kulesinin bütünüyle ziyan göreceğini de gözler önüne sermişti” açıklamalarında bulunuldu. 

Kız Kulesi hakkında bilgiler

RESTORASYON SÜRECİYLE ÖZGÜN HALİNE KAVUŞTURULDU

Kız Kulesi’nin yenilenme sürecine dair ayrıntılı bilgilerin paylaşıldığı açıklamanın tamamı şu formda:

“Başlatılan onarım çalışmalarında günümüze ulaşmış kaynaklardaki en Fazla bilgi ve dokümanın olduğu 18. Yüzyıl sonu bilgileri kullanıldı. Bu bilgiler ışığında kule ve kale kısmındaki özgün olmayan çatı ekleri kaldırılarak özgün durumuna getirildi. Süreç boyunca kimyasal tahliller, georadar görüntüleme sistemleri, lazer tarayıcılar üzere teknolojilerle yapının statik meseleleri tespit edildi ve güçlendirme sistemleri belirlendi. Georadar çalışmaları sırasında içinde boşluk gözlemlenen özgün duvarların enjeksiyon tekniğiyle güçlendirilmesi yapıldı. Yapının tarihi vücut duvarları, paslanmaz çelikten görünmez gergilerle güçlendirildi ve kale kısmının özgün dendan duvarları ortaya çıkarıldı. Balkon döşeme karkası üzerinde ahşap taşıyıcılarla duvar ve kubbe aslına Müsait olarak oluşturuldu, duvarların ahşap kaplamaları tamamlandı ve dekoratif öğelerinin imalatı yapıldı. Kubbe ise özgün materyali olan kurşunla kaplandı. Bakır alem ise konservasyon çalışmaları yapılarak altın varak ile kaplandı. yepyeni aleme ziyan vermeden yanına yıldırımdan korunma maksatlı paratoner yapıldı. Yapılan çalışmalar sonucu ziyaretçilerin avluda bulunan ahşap seğirdim terasında da dolaşarak merdivenlerden kuleye çıkabileceği ve İstanbul’u diledikleri üzere izleyebilecekleri alanlar oluşturuldu. bütün bu çalışmalar sonucunda, bugüne kadar İstanbulluların İstanbul’dan izlediği Kız Kulesi, artık kuleden İstanbul’un doyasıya izlendiği bir Anıt müze olarak yoluna devam edecek.”

Öte yandan sarsıntıya karşı da güçlendirilen Bina da bütün bu çalışmalara ek olarak kuleye giden pak su sınırı elden geçirildi, güç çizgilerinin yenilenmesi yapıldı. 

Kız Kulesi 11 Mayısta ziyarete açılacak

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir