Sismik izolatör nedir, ne kadar? Sismik izolatör sonradan yaptırılır mı?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 13, 2023 Yorum Yok

Kahramanmaraş ve 10 vilayette binlerce insanın vefatına neden olan sarsıntıların akabinde “sismik izolatör” gündemin en önemli hususlarından biri haline geldi. Sarsıntının yıkıcı tesirini ve kuvvetini en üye düşürerek oluşabilecek hasarların önüne geçen sismik izolatör, hayati açıdan Aka bir Ehemmiyet taşımaktadır. Pekala sismik izolatör nedir? Sismik izolatör sonradan yaptırılabilir mi? zelzele izolatörü hakkında bütün ayrıntılar…

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki yıkıcı sarsıntılar, bütün Türkiye’yi Yasa boğdu. Binlerce kişinin Ömür gayreti verdiği zelzele bölgesinde yardımlar bütün süratiyle devam ederken ‘sismik izolatör’ kullanımın değeri bir Sefer daha gündeme geldi. Aka bir yıkım ve enkazın oluştuğu bölgede zelzele izolatörünün kullanıldığı binaların 2 Aka zelzelede de hasar almadığı gözlemlendi. 10 ili yerle bir eden sarsıntılarda Önlem alınan binaların ziyan almaması üzerine vatandaşlar “Sismik izolatör sonradan yaptırılır mı? Sismik izolatör fiyatları ne kadar?” şeklindeki sorulara Karşılık aramaya başladı. İşte sismik izolatör hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için Biricik tek açıkladık. 

SİSMİK İZOLATÖR NEDİR? SİSMİK İZOLATÖR NE İŞE FAYDA?

Depremin şiddetini asgarî düzeye indiren sismik ya da zelzele izolatörü, yapının taşıyıcı sistemleri ortasına yerleştirilerek deprem ile Bina ortasındaki direkt temasın kesilmesini sağlamaktadır.

Sismik İzolatör

Yapının salınım dönemini artırarak yıkıcı özellik taşıyan kritik bölgeden uzaklaşmasını ve yatay zelzele kuvvetlerinden asgarî biçimde etkilenmesini sağlayan sismik izolatör sarsıntının yoğunluğunu yüzde 80’e kadar azaltabilmektedir.

Sismik İzolatör olan binanın farkı

Deprem esnasında alt Bina ve üst Bina ortasında süspansiyon rolünü oynayan sismik izolatör, tabandan üst yapıya ulaşacak olan Kuvvet transferini engellemektir. 

SİSMİK İZOLATÖR KAÇ YIL KULLANILABİLİR?

Kimyasallar, pas, nem ya da güneş ışınları üzere yıpratıcı durumlara karşı sağlam olan sismik izolatör, ortalama 60 Yıl kadar kullanılabilmektedir.

SİSMİK İZOLATÖR NE KADAR? zelzele İZOLATÖRÜ FİYATI NEDİR?

Yurt dışından ithal edilen sismik izolatörün tanesi ortalama 6 bin dolardan satılmaktadır. Yapıdaki kolon sayısı, kat, yer özellikleri ve binanın zelzele bölgesinde olup olmadığı üzere faktörler sismik izolatörün fiyatında değişkenlik gösterebilir. 5 katlı bir yapı göz önüne alındığında sismik izolatör için yaklaşık 5 milyon TL üzere bir fiyat tablosu karşımıza çıkmaktadır.

Deprem İzolatörü

SİSMİK İZOLATÖR SONRADAN YAPTIRILIR MI? zelzele İZOLATÖRÜ BİNAYA SONRADAN TAKTIRILABİLİR Mİ?

Deprem esnasında oluşabilecek tehlikeyi en az düzeye düşüren sismik izolatör, binaya sonradan yaptırılabilir. Lakin sismik izolatör yapılırken birtakım kuralları gözden geçirmek gerekiyor. Binanın üretim basamağındaki şeması incelenerek Müsait olabilecek yerlere yerleştirilmesi gerekiyor. Burada öncelikle yapının kolonlarının hidrolik krikolar yardımıyla askıya alınması zaruridir.

Deprem İzolatörü sonradan yaptırılır mı?

DEPREMDE hayat KURTARAN DAVRANIŞLAR

Depremde hayat kurtaran davranışlar

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir