Deprem sırasında gökyüzünde görülen ışıkların sebebi ne? Deprem esnasında ortaya çıkan ışıklar

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 13, 2023 Yorum Yok

Tüm Türkiye’yi korkutan ve binlerce kişinin hayatına mal olan Kahramanmaraş zelzelesinin manzaraları akıllarda soru işareti bıraktı. zelzele sırasında gökyüzünde görülen ışıklar, “Deprem anında gökyüzünde neden ışıklar çıkıyor?” sorusunu akıllara getirmeye başladı. zelzele sırasında gökyüzünde görülen ışıkların sebebi ne? İşte karşılığı…

Merkez üssü Kahramanmaraş‘ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki iki Aka zelzelenin akabinde zelzeleyle ilgili merak edilen hususlar arama sonuçlarında birinci sıralarda yer almaya başladı. Bu merak edilenlerin ortasında yer Meydan mevzu ise zelzele sırasında gökyüzünde çıkan ışıklar oldu. Birçok zelzele anında kayıt altına alınan imajlarda gökyüzünde ışıkların ortaya çıktığı görülüyor. Peki bunun sebebi ne? Deprem anında gökyüzünde neden ışıklar çıkıyor?

Deprem esnasında ortaya çıkan ışıklar

DEPREM SIRASINDA GÖKYÜZÜNDE neden IŞIKLAR ORTAYA ÇIKAR?

Yer kabuğunda meydana gelen Birden güç boşalımları esnasında ortaya çıkan dalgalanmalar sismik dalga olarak adlandırılmaktadırlar. Yer kabuğunun altında  medyana gelen zelzeleler yahut patlamalarda Fazla Aka ölçülerde güç açığa çıkar. Ortaya çıkan bu Aka gücün bir kısmı kayaçların deformasyonu için kullanılmaktadır. Geri kalan kısmı ise, ortam özelliklerine dikkat edilmek kaydıyla yer içerisinde elastik dalgalar halinde yayılmaya devam eder.

Deprem ışıkları

Sismik dalgalar, zelzelenin meydana geldiği kırılmaya ve faylanma üzere sebeplerle kaynak üzerinden uzaklaşarak bütün istikametlere gerçek farklı çeşitlerde yayılmaktadır. zelzele esnasında cisim ve yüzey dalgası olarak iki farklı dalga çeşidi ortaya çıkar:

Cisim dalgaları bütün istikametlere hakikat yayılarak devinim ederken yüzey dalgaları yerkürenin yüzeyinde Enlem halde yayılım göstermektedir.

Sismik dalgalar

Deprem analistlerinin bu Vakit kadar yaptıkları İzah nazaran; yer altında biriken gücün tümü sismik dalgalara dönüşerek farklı yansımalar oluşturmadığı durumlarda, zelzelenin ölçülen şiddetinin yaşanan büyüklüğün 10 katı şiddetinde meydana gelebileceği söyleniyor. Ancak birtakım modellere nazaran zelzele ışıklarının oluşması, bir zelzelenin gerçekleşmesinin öncesinde yahut zelzele esnasında dolomit ve riyolit gibi kimi kaya cinslerindeki iyonlaşmayı takiben, iyonların kayalarda yer Meydan çatlaklar üzerinden üste gerçek devinim etmesine dayanır. Bu iyonlar atmosfere ulaştıkları vakit, hava cepleri iyonize edilir ve ışık yayan plazmalar oluşturabilir.

Işık yayan plazmalar

DEPREM ESNASINDA ORTAYA ÇIKAN IŞIKLARIN SINIFLANDIRILMASI

Deprem sırasında ortaya çıkan ışıkların görünme vakitleri iki farklı Küme altında sınıflandırılabilir:

  • Genel olarak merkez üssüne yakın olan ve sarsıntıdan Çabucak yahut birkaç hafta Evvel gözlemlenen zelzele ışıkları
  • Yine merkez üssüne yakın yerlerde zelzele dalga dizisinin geçiş anı esnasında meydana gelen yahut merkez üssünden uzakta yer Meydan yerlerde S dalgalarının geçişi anında zelzeleyle eşzamanlı olarak ortaya çıkan ışıklar

Deprem esnasında ortaya çıkan ışıkların sebebi

DEPREM ANINDA ORTAYA ÇIKAN IŞIKLAR NE?

Deprem anında ortaya çıkan ışıklar için zelzele Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ali Pınar, daha Evvel yaptığı açıklamada “Görülen o ışıklar yüzde 90’lık kısım dediğimiz sismik gücün ısıya dönüşme olayıdır.” sözlerine yer vermişti.

zelzele Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ali Pınar

Pınar aynı vakitte, fayın hareketliliği ile biriken enerjinin yüzde 90’lık kısmının ısıyla ortaya çıkmasını yararlı bir Hadise olarak yorumlamış ve şu açıklamayı yapmıştı:

“Bir fay üzerinde biriken sismik gücün yüzde 90’ı büsbütün ısıyla çıkar. O hareketle Birlikte Aka ısı oluşmaktadır. Yalnızca Geri kalan yüzde 10 sismik güçle açığa çıkar.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ:

Deprem anından yeni görüntüler! Dehşet dolu anlar…

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir