Depremde çadır nasıl ısıtılır? Çadırı sıcak tutmak için ne yapılması gerekir? Kışın çadırı…

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 13, 2023 Yorum Yok

Geçtiğimiz günlerde yaşanan ve asrın felaketi olarak isimlendirilen Kahramanmaraş ve ve Etraf vilayetlerini etkileyen zelzele bütün Türkiye’yi Yasa boğdu. yıkıntı altında kalan insanları canla başla çıkarmaya çalışan Afad kurtarma takımları evsiz kalan depremzedeleri çadırlara yerleştirdi. Pekala, kuvvetli kış koşullarında üşümemek için çadır nasıl ısıtılır? Çadırda kalırken hangi ısınma yollarını kullanmak gerekir? İşte karşılıklar;

Kahramanmaraş başta olmak üzere; Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Diyarbakır, Malatya, Adana, Osmaniye ve Şanlıurfa’da yaşanan sarsıntının akabinde binlerce şahıs yıkıntı altında kaldı. Yıkılan binalar sonrası enkazdan çıkarılan beşerler ve evsiz kalanlar için çadır kentler kuruldu. Soğuk havalarında tesirli olduğu bu bölgelerde kurulan çadırlarda kalan bireyler için gece oluşan don olaylarına karşı çadırı gerçek ve tehlikesiz bir biçimde ısıtmak gerekiyor. Ayrıyeten, uzmanlar çadırların içini ısıtmak için inançlı sistemleri uygulamak gerektiğini altını çiziyor. Peki, çadır içi nasıl ısıtılır? Yasemin.com grubu olarak birinci sefer çadırda kalacak olan bireyler için en kolay ve inançlı ısınma usullerini sizler için sıraladık.

DEPREM ÇADIRI NASIL ISITILIR?

Kamp halısı ile ısıtma

Afetlere karşı Afad tarafından dağıtılan ve soğuğa karşı Fazla tesirli olan çadır halıları ile ısınabilirsiniz. Güçlü hava şartlarına karşı güçlü olan bu çadır halılarını çadırınızın içine serdikten sonra sistemle kolay kolay ısınabilirsiniz. Kamp halısı doğal afetlerde en risksiz ve en inançlı bulunan metotların başında geliyor.

deprem çadırı nasıl ısıtılır

Kıyafet ile ısınma

Deprem felaketi yaşayan onlarca vatandaş için kurulan çadırlarda şimdi ısınacak bir şey bulamayan birçok vatandaş çadırın içinde ısınmak için kat kat kıyafet ve içlik giyerek hayatta kalmaya çalışıyor. Bilhassa çocukların gece don olaylarına karşı Uzaklık orta Denetim edip üşümemeleri için yanınızda uyutmak gerekiyor. Ayrıyeten kıyafetlerinizin nemli olmamasına dikkat edin. aksi halde ısınmaktan Fazla çok kısa müddette üşüyebilirsiniz.

deprem çadırı nasıl ısıtılır

Toprak ile ısıtma( Köz ile ısıtma)

Geleneksel ve yıllardır kullanılan bu metot ile bir nebzede olsa bu güç günde sevdiklerinizi ve kendinizi ısıtabilirsiniz. Bu ısıtma formülü kamp kurduğumuz devirde sıklıkla kullandığımız bir sistemdir. Bunu uygulamak için toprak olan bir yerde Aka bir ateş yakın. Daha sonra oluşan közleri dikkatli bir formda alın ve çadır kuracağınız her yere yayın ve üzerini toprak ile kapatın. Daha sonra üzerine yapraklar varsa çalılık üzere kapatıp çadırını üzerine kurun. Bu metot sayesinde en az 7-8 saat boyunca ısınabilirsiniz.

deprem çadırı nasıl ısıtılır

Soba ile ısıtma

Çadırı ısıtmak için güç bulunan bir metot olsa da en tesirli lakin dikkat edilmesi gereken ısınma yolu odun sobasıdır. Çadırı gerçek yerinde kuracağınız odun ve kömür sobasıyla çadırı ısıtabilirsiniz. Lakin uzmanlar en küçük bir yanılgıyla riske dönüşecek bu yolu dikkatli uygulamak gerektiğini Anlatım ediyor. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir