Kaliteli sucuk nasıl anlaşılır? Hileli sucuk nasıl anlaşılır? Kaliteli sucuğu anlamanın yolları

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Oca 12, 2023 Yorum Yok

Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Lideri Uğur Toprak, sucukta hile yapıldığına dikkat çekerek tüketicileri uyardı. Toprak, “Sucuğun hilesi ne yazık ki gözle algılanmıyor. Pişmemiş bir sucuk kesildiği Vakit içerisindeki yağların mozaik olarak dağılmış olması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Piyasada peynirden süte, tavuktan Kırmızı ete kadar pek Fazla besinde hileye başvuran birtakım üreticiler, hileli sucuk da üretiyor. Besin uzmanları ise tüketicileri bu mevzuda uyararak, sağlam markaların eserlerini tüketmelerini tavsiye ediyor. Besin Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Lideri Uğur Toprak, işletmelerin maliyetlerini düşürmek için birtakım hilelere başvurduklarını Anlatım ederek, “Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı listeye baktığımız Vakit hile yapılan besinlerde et ve et eserleri üst sıralarda yer alıyor.

İşletmelerin maliyeti düşürmek için birtakım hilelere başvurduğu anlatanToprak, “Bunlar da ne yazık ki gözle algılanamıyor. mesela bir sucuğun etiketi üzerinde yüzde 100 dana eti yazmasına karşın, sucuk incelendiği Vakit Beygir eti üzere eserlerin katıldığı görülüyor. Öte yandan pişmemiş sucuk halka halka kesildiği vakit, sucuk içerisine konulan yağın gözle görünür bir formda mozaik olarak dağılmış olması, yağın bir tarafa toplanmamış olması gerekiyor. Eti biraz daha az, yağı biraz daha Çok koyup maliyeti düşürüp de hile yapıyorlar. Bu türlü hileli sucuklar, tavaya koyulduğu Vakit yağını daha Fazla salacağı için sucukta bir küçülme meydana gelecektir” dedi.

Hileli sucuk nasıl anlaşılır

‘UCUZ FİYATA DANA SUCUĞU OLMAZ’

Doğal ve organik eserlerin satıldığı bir çiftlikle işletmecilik yapan kimya mühendisi Bilge Altınmakas Özgenoğlu ise, sucuk içerisine katılan baharatların sucuktaki hilenin anlaşılmasını zorlaştırdığını lisana getirerek, “Sucuk hilesi bol, tüketicinin de anlayamayacağı bir eser. Zira içerisine katılan baharat hilenin anlaşılmasını zorlaştırıyor. Bu hilelerin de tüketici tarafından anlaşılması imkansız. İşlenmemiş bir etin fiyatı 160 TL iken işlenmiş etten elde edilen dana sucuğunun fiyatının 160 TL’nin altında olması beklenemez. Şayet 160 TL’nin altındaysa bu sucuk ya piliç etidir ya da Biricik tırnaklı hayvan etidir. Üretici ürettiği sucuğun içerisine ne koyduysa bunu etiketinde belirtmeli. Sucuk içerisine katılan bitkisel yağa nazaran doymuş yağ daha da ziyanlı olabiliyor. Elbette tüketicilerin tercihi, dana eti ve yağından üretilen sucuğu tüketmek fakat bu başkalarının Fazla daha ziyanlı olduğu manasına gelmiyor. Zeytinyağından üretilen sucuklar önceliğimiz olmalı lakin ekonomik koşullardan Dolayı farklı yağlar katılarak da sucuk üretiliyor. sert yağlarla, kızartma yağlarıyla üretilen sucukların satın alınmamasını öneriyoruz” diye konuştu.

bozuk sucuk nasıl anlaşılır

İYİ SUCUK NASIL ANLAŞILIR

⇒ Sucuk yalnızca dana etinden yapılır, dana etinin oranı yüzde 100 olmalıdır

⇒ Sucuğun yüzde Çehre dana etinden yapılması gerekir.

⇒ Kaliteli bir sucuk diliminde mozaik Bina olması gerekir.

⇒ İyi sucuk pişirildiğinde çok yağ bırakmaz

⇒ Sucuğu serin yerde koruma edilmesi gerekir ve açılan paketler Fazla kısa müddette tüketilmelidir.

⇒ Sucuklar buzdolabında poşet içerisinde saklanmalıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir