Tok Tutan Besinler Nelerdir?

Beslenme Eyl 12, 2022 Yorum Yok

Fazla kilolar sadece dış görüntümüzü etkilemekle kalmıyor birden fazla hastalığı da beraberinde getiriyor. Aşırı kilo, kolesterol, şeker, kalp yetmezliği, kalp krizi riski, kanser olmak üzere hem bizi hem ailemizi etkileyen sağlık sorunların başlangıcı olarak nitelendiriliyor. Hem sağlıklı bir yaşam, hem sağlıklı bir toplum için kilo kontrolünün şart olduğunu sanırım hepimiz biliyoruz. Bunun için neler yapmak gerekir sorusunda ise kesinlikle zayıflamaya yönelik çalışmalar yapılmasının gerekliliğini sanırım bilmeyeniniz yoktur. Fazla kilolardan kurtulmak, her insan için kolay bir olgu değildir. Meşakkatli bir durum olan kilo verme için yapacağımız bazı diyet ve egzersizlerin yanı sıra dikkat edeceğimiz ve yardımını alacağımız yiyecek ve içeceklerde yer almaktadır.

Özellikle bazı yiyecekler diğerlerinden farklı olarak yemek sonrası tokluk hissini uzatarak gün boyu aldığınız kaloriyi kontrol edebilmenizi ve yaptığınız diyet programına sadık kalabilmenizi sağlayabilir. Tokluk hissinin uzun kalması, hareket ile birlikte kalori yakımına ve kilo vermemize sebep olacaktır. Tok kalma sürenizi arttırabilmek için ara öğünlerde meyve tüketebilirsiniz. Bunun için size bir liste hazırladık ve tok tutan besinleri sizler için sıraladık;

Elma:

Elma, hem vitamin hem mineral bakımından son derece faydalı ve lifli bir besindir. Gün boyu tokluk hissini elma ile sağlayabilirsiniz. Eğer hareketli bir yapınız var ise ara öğünlerde elma tüketimi hem az kalori almanıza, hem çok kalori yakmanıza sebep olacaktır.

Salata:

Ana yemeklerinizin yanında salata tüketimi sizin için son derece önemli olacaktır. Uzun uğraşlar veriyor ama kilo sorunlarından kurtulamıyorsanız salatalar sizin için biçilmiş kaftan olacaktır. Marul, lahana, kereviz ve salatalık gibi ürünler yoğun liflere sahip olduğundan ciddi tokluk hissi verirler. Buda mideniziniz uzun süre tok olduğunu ortaya çıkarır. Yemeklerden önce büyük bir kase ile salata tüketmeniz daha az yemek ve daha az kalori anlamına gelecektir. Dikkat etmeniz gereken ise kesinlikle sos yerine zeytinyağı ve limon kullanmanız yönünde olacaktır.

Yulaf Ezmesi:

Bazı insanlar bunu sevmeyebilir, hatta hoşlanmaya da bilir ama Yulaf iyi bir lif kaynağıdır. Üstelik çok uzun süre tok tutarak sağlığınıza katkı yapar. Yulaf ezmesi içerisinde bulunan karbonhidrat, açlık hissinizi bastırmaya yarayacaktır.

Yeşil Çay:

Yeşil çay da sizin için önemli tüketim maddelerinden birisi olmalıdır zira daha önce ki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere Yeşil çay güçlü bir antioksidan, metabolizmayı çalıştırıcı özelliği ve tok tutmasıyla güçlü bir yardımcınız olacaktır.

Protein:

Protein denince aklınıza balık ve deniz ürünleri gelsin. Zira aşırı karbonhidrat tüketimi ile ortaya çıkan yağlanmanın bir şekilde önünü kesmek gerekebilir. Bu konuda size yardımcı olacak en önemli unsun protein ağırlıklı beslenme olacaktır. Protein karbonhidratın vücut tarafından emilme hızını yavaşlatır. Deniz ürünleri, beyaz et ve yumurta gün içerisinde size fazla enerji sağlayarak sizi daha tok tutar.

Elbette ki bununla sınırlı kalmayın, her öğünde özellikle kahvaltı olmak üzere protein ağırlıklı gıdalar ile beslenin. İyi bir kahvaltı bu işin olmazsa olmazı arasında yer alır. Organik ürünler olan yumurta, süzme bal, organik yoğurt veya peynir, yeşil zeytin, domates, salatalık, biber gibi ürünler sizi gün boyunca tok tutacaktır. Kaçınmanız gerekenler de vardır elbette ki, bunları biliyorsunuz ama tekrar hatırlatmak da fayda var; Kraker, cips, nişastalı gıdalar gibi rafine karbonhidratları tüketmekten kaçının. Düzenli uyuyun.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir