Zayıflamak İçin Günde Kaç Kalori Yakılmalı?

Beslenme, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Eyl 18, 2022 Yorum Yok

Zayıflamaya karar verdiğiniz ilk andan itibaren beslenmenizi kısmak isteyeceksiniz belki de tüm gün aç şekilde dolaşacaksınız. Fakat zayıflamanın da bilimsel bir formülü olduğunu biliyor olmanız gerekir. Zayıflamak ya da kilo almak için ilk etapta bilgi sahibi olmalı be bilinçli şekilde hareket etmelisiniz. Aksi taktirde hesap yapmadan bir diyet içerisine girdiyseniz muhtemel sonuç olumsuz olacaktır.

Kilo almanın veya kilo vermenin anahtar kelimesi kaloridir. Hiç bir bilginiz olmasa bile diyet yapan çevrenizden de duymuş olacağınız bir söz vardır. Hal böyle olunca yüksek kalorili hiç bir besin tüketmeyen çok sayıda kişi görebiliriz. Fakat işin aslı, kendinizi tamamen yemeklerden soyutlamak değil. Burada ise tamamen bilimsel tespitler devreye giriyor. Bir insanın kilo almak için yapması gereken, günlük kalori ihtiyacından daha fazla kalori alması ile gerçekleşir. Genelde çok yememe rağmen kilo alamıyorum diyenler görmek mümkün. Fakat besin değeri düşük olan yemekler kalori ihtiyacını karşılamayabilir. Bu durumda kilo alma işlemi gerçekleşmez. Bunun için mutlaka kalori hesaplama yapmanız gerekir.

Diğer taraftan kilo vermek isteyenler için bakacak olursak tam tersi bir işlem uygulanmalı. O da günlük kalori ihtiyacının daha altında bir tüketim gerçekleştirmekle olmaktadır. Eğer bu mantığı kafanızda oturtmazsanız ve ezbere beslenme ile diyet uygularsanız başarı hayal olabilir diyebiliriz.

Dikkat etmeniz gereken önemli bir detayı da belirtmek gerekir. Kilo almak isteyenler kalori fazlası yaratmak için daha fazla beslenirken, bu fazlalığın sağlıklı besinlerle olmasına dikkat etmeli. Ve en fazla 400-500 + kalori olarak alınması gerekir. Aksi taktirde vücut gereksiz yağ ve su tutacaktır. Kilo vermek isteyenler de 400-500 kalori eksik tüketmelidir. Bu rakam daha fazla aşağı düşerse sağlık açısından sıkıntılar yaratabilir ve gün boyu açlık hissedersiniz.

Şimdi merak edeceğiniz nokta ise mutlaka günde kaç kalori yakılmalı sorusu olacaktır. Burada önemli olarak bilinmesi gereken ise her insanın aynı miktarda kalori ihtiyacının olmamasıdır. Yaş, cinsiyet, boy, kilo gibi değerler, kişinin günlük kalori tüketim miktarını ortaya çıkaran değerlerdir ve herkes için ayrı olarak hesaplanmalıdır.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir