Kalori Nasıl Hesaplanır?

Sağlık, Yaşam, Yaşam Tarzı Eyl 18, 2022 Yorum Yok

Zayıflamak isteyenlerin mutlaka hesabını yapması gereken detay kaloridir. Eğer kaloriyi doğru hesaplamaz ya da hesaba katmazsanız zayıflama yolunda başarı kaydetmeniz çok kolay olmaz. Sistematik bir şekilde zayıflamak isteyip kısa sürede başarı sağlamak istiyorsanız mutlaka kaloriyi işin içerisine dahil edin ve programınızı kalori hesaplayarak şekillendirin.

Aslında kaloriyi hesaba katmamanın en köklü nedeni, insanların kafa yormak istememesi. Fakat 10 dakikalık bir vakti ayırıp kalori hesaplamayı öğrenen kişi, belki de boşa geçen günlerin tüyosunu alacak. Fakat ülkemizin milli problemlerinden biri. Malesef araştırmak ya da mantığı işin içerisine sokmayı pek sevmiyoruz. Bu konumuzda ise sizlere en kolay yoldan kalori nasıl hesaplanır ve günlük kalori ihtiyacınız ne kadar onu hesaplayacağız. Bu şekilde kalorinizi kontrol altında tutarak kilonuzu ayarlayabilirsiniz. Kilo almak ya da vermek isteyenler için önemlidir.

Kalori Nasıl Hesaplanır?

Kaloriyi hesaplamak için bir formül bulunmaktadır. Formülde bazı sabit değişmeyen rakamlar vardır. Bu rakamlar sadece kadın ve erkekler için değişkenlik göstermektedir. Günlük vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kalori miktarı, yaş, kilo ve cinsiyete göre değişkenlik gösterir. Hesaplama formülüne geçecek olursak aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz. Sabit yazılan rakamları değiştirmemeniz gerekmektedir.

Erkekler İçin Kalori Hesaplama:
66 + (13.75 X Kilo)+(5 X Boy)–(6.8 X Yaş)= Günlük Kalori İhtiyacı

Kadınlar İçin Kalori Hesaplama Formülü:
66 + (9.6 X Kilo)+(1.7 X Boy)–(4.7 X Yaş) = Günlük Kalori İhtiyacı

Örnek: 30 Yaşında, 1.75 boyunda ve 80 Kilo ağırlığındaki bir erkek bireyin günlük kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır?
66 + (13.75 x 80) + (5 x 175 cm) – (6.8 x 30 ) = 66 + 1100 + 875 – 204 = 2245 Kcal (Günlük tüketmesi gereken kalori miktarı)

Kaloriye Göre Zayıflama ve Kilo Alma Hesaplama

Kalori hesaplamayı öğrendik. Tabi bunu öğrenmemizin arkasında yatan neden kilo vermek, zayıflamak ya da kilo almak. Eğer nasıl kilo alacağım ya da verebilirim diye düşünüyorsanız ilk adımı başarılı şekilde atmış bulunuyorsunuz. Bundan sonraki aşamada ise hedefinize çok rahat ulaşabileceksiniz. Kilo alma amacı olan kişiler günlük kalori ihtiyacını hesap edip, o miktarın 300-500 kalori aralığında üzerine çıkması gerekir. Yani günlük kalori ihtiyacınız 2000 kaloriyse 2400 kalori tüketimi yaparak kademeli olarak kilo alabilirsiniz. Zayıflamak isteyenler de yine tam aksine kalori miktarını düşürmeleri gerekir. Hesaplamalarınıza göre günlük kalori tüketiminiz 2000 kaloriyse zayıflamak için 1500-1600 kalori tüketmeniz gerekmektedir. Aradaki farkın 500 kaloriden fazla oynamasına izin vermeyin. Daha hızlı kilo vermek ya da hızlı kilo almak için yapılan yanlışa kapılmayın. Kademeli olarak kilo alıp vermek çok daha sağlıklıdır. Artık gönül rahatlığı ile kilonuzu kontrol altına alabilirsiniz.

 

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir