Yoğurt Ye Uzun Yaşa

Sağlık Eyl 12, 2022 Yorum Yok

Kalsiyum deposu yoğurt hem ferahlatan hem de tokluk hissi yaratan mükemmel bir yiyecektir. Yoğurt kemik gelişimini sağlayan ve kemik sağlığını koruyan bir besindir. Süt ürünü olduğundan süte dair faydaların çoğunu da taşımaktadır.

Yoğurt hemen hemen her yemeğin yanına yakışır. Tavuktan sebzeye, bakliyatlardan kızartmalara kadar.. Yoğurt salatadan sonra soframızın en önemli ikinci gözbebeğidir. Bu nedenle yoğurtsuz sofra tıpkı salatasız sofra gibi eksiktir.

Yoğurt tek de yenen bir besindir. Öyle ki çok aç kaldığınızda yoğurdun içine zeytinyağı döküp karıştırmanız ve üzerine de nane yaprakları atmanız ve bu karışımı ekmekle yemeniz sizi tok tutacaktır ve kemik gelişiminizi sağlayacaktır.

Sütün mayalanarak yapılmasından meydana gelen yoğurtun faydaları saymakla bitmez. Hazmı kolaydır ve bol miktarda B vitamini barındırmaktadır. Üstelik yoğurt birçok güzellik maskesine de ilham kaynağı olmuştur. Cildi güzelleştirir ve yumuşatır. Yoğurt sütün ne kadar faydası varsa sahiptir. Üstelik içeriğindeki maya onun B vitamini tarafından güçlü olmasını sağlar.

Yoğurdun faydaları şunlardır:

– Süt sevmeyenler için iyi bir alternatiftir.

– Laktik asit sindirime yardımcı olur ve sindirim yollarında ortaya çıkan enfeksiyonları engeller.

– Laktik asit özümseme oranını arttırır.

– Besin değeri yüksek olduğundan tokluk verir ve kilo sorunlarınızı çözer.

– Hava kirliliğine karşı yoğurt tüketin.

– Yoğurdun ana vatanı Anadolu’dur.

– Balık zehirlenmesi haricinde birçok zehirlenme türüne karşı kullanılır. Balık zehirlenmesinde şekerli limonata için.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir