Yan Yatarak Uyuyun, Alzheimerı Unutun!

Sağlık Eyl 12, 2022 Yorum Yok

Ever, yanlış duymadınız.. Yapılan son araştırmalar gösteriyor ki uyuma şekli Alzheimera yakalanıp yakalanmayacağınızı gösteriyor. Uzmanlar yaptıkları araştırma sonucunda uyuma şeklinin Alzheimer hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabildiğini fark etti.

ABD’deki Stony Brook Üniversitesi’nden bir grup bilim adamının yaptığı bu araştırma herkesi şaşırttı. Bilim adamları yaptıkları uzun araştırma sonucunda yan yatarak uyumanın “beynin temizlenmesine” yüz ya da sırt üstü pozisyonlardan daha fazla katkıda bulunduğunu ve böylece hastalık riskini azalttığını buldu. Yan yatış pozisyonunda beyin daha fazla temizlendiği ve dinlendiği için ileriki yaşlarda Alzheimer’a yakalanma riski azalıyor.

Birçok beyin görüntüsünü inceleyen bilim adamları ayrıca yan yatarak uyumanın, ikinci bir dolaşım sistemi olarak tanımlanan lenf sistemine yardımcı olduğu sonucuna vardı. Lenf sistemi vücudu toksinlerinden arındıran, kan dolaşımını hızlandıran, bakteri ve virüsleri öldüren bir sistemdir.

Stony Brook Üniversitesi’nde görev yapan bilim adamları, yan uyumanın beyindeki istenmeyen kimyasal birikimini engellediğini gözlemledi. Bu pozisyonun Alzheimer’ın yanı sıra Parkinson ve diğer sinir hastalıkları riskini azaltabileceğini vurgulandı.

Araştırma sonuçlarının duyurulduğu andan itibaren tıp çevresinde geniş yankı yapan bu araştırma “Journal of Neuroscience” dergisinde yayınlandı.

Haberi okuduktan sonra siz de yan yatmayı alışkanlık haline getirin ve eğer sırt üstü ya da yüz üstü yatma alışkanlığınız varsa bunlardan vazgeçin.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir