Yemek Borusu Daralması Belirtileri ve Tedavisi

Sağlık Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Bazı nedenler beraberinde yemek borusu daralması yenilen tüm besinlerin yutkunması anında sorun oluşturması ve yenilen gıdaların basit olarak yutulamamasına neden olabilir. Hatta bazen hastalar bu besinleri yeniden çıkarabilmekteler. Bu sebeple de çoğu takdirde hastalarda kilo kaybı oluşur zira hastalar doğru düzgün beslenemezler. Yemek borusu daralmasının bulgularına gelirsek gözle gözlenebilen bazı belirtiler mevcuttur. Bazı besinleri yutkunurken zorluk çekmek hatta tükürüğü yutarken dahi yutkunma güçlükleri çekmek bunlara ek şekilde sayılabilmektedir. Yemek borusunun daralması problemi çoğu takdirde gizli şekilde gelişebilen bir sorundur. İlk başlarda çok az zorluklar meydana geliyorken aşırı daha kötü hallere dönüşebilmektedir.

Erken Teşhisin Önemi

İnsanlarda oldukça rahtsızlıklar meydana getiren tüketmek borusu daralma rahatsızlığı için erken teşhis oldukça önemlidir. Yapılabilecek tedavinin erken olarak yapılıyor bulunması, hasta insanların yüksek problemler yaşamadan bu rahatsızlıktan basitçe kurtulabilmesi anlamına gelmektedir. Yemek borusu içerisinde oluşmuş olan daralmanın tedavisine gelirsek proton pompa inhibitörü adı verilen bazı ilaçlar beraberinde yapılabiliyor. İlk başlarda tedavi sürecine ekipman anlamında başlamadan önce bazı enfeksiyon giderici, damarları gevşetici ilaçlar kullanabilmek mümkündür. Kullanılan bazı ilaçlar güzel cevaplar vermezseler ve hastanın seyri de kötüye gidiyorsa tedavi için cerrahi prosedürler yapılabilmektedir. Tabi cerrahi prosedürleri tüketmek borusu daralması rahatsızlığında en son olan teknikler arasında bulunmaktadır.

Zerdeçal Aşırı Faydalı

Bitkisel şekilde zerdeçalın tüketmek borusu daralmasına olabildiğince iyi geldiği bilinenler arasındadır. Fakat çoğu kişi gene alternatif tıp kapsamında bu rahatsızlığın tedavisinin aşırı da mümkün olmadığını belirtiyor. Lakin bu hastalığa yakalanmamak isterseniz mutlaka alerjiniz var olan besinleri yememeli ve diyetinize dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra midenizi zora sokacak bazı unsurlardan da kaçınmalısınız. Yine birebir gün içerisinde bazı meyve ve sebzelere de özen göstermeli ve bu hastalığa yakalanmadan önce önlemlerinizi almanız gerekiyor. Yemek yerken çok ya kaçmamak da bu hastalığa yakalanmak istememekteyseniz ya da bu hastalığa sahipseniz önem arz eder. Sürekli kuru gıdalar beraberinde beslenebilir ve bunun yanı sıra çorba aynısı sıvı gıdalar tüketebilirsiniz. Lakin sıvı gıdalar beraberinde tedavi süreci için gerekli olanları yerine getirmezseniz çeşitli tedavi gecikmelerini de ile getirebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir