İdrar Yolu Enfeksiyonunun Meydana Gelme Sebepleri

Sağlık Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Son derece sık rastlanabilen idrar yolu enfeksiyonları sorunu bilhassa bayanların sık olarak yaşadığı rahatsızlıklar arasında er almaktadır. İdrar yolu rahatsızlıkları çoğu zaman kendiliğinden geçebilen rahatsızlıklardır. Son derece ağrılı olabilen idrar yolu enfeksiyonunun sebepleri arasında idrar yolunda biriken bazı mikroplar bulunmaktadır. Vücudunuzun bağışıklık sistemi hasar aldığı takdirde idrar yollarında biriken bakteriler enfeksiyon oluşturabiliyor. Bu sebeple bağışıklık sisteminizi mutlaka korumalı ve önlemlerinizi almanız gerekiyor. özellikle belirtmek gerekirse rahatsızlık oluşmadan önce önlemlerin alınmasında büyük yarar bulunmaktadır. İdrar yolu bulaşmalarına yakalanmak istememekteyseniz mutlaka temizliğinize ehemmiyet vermeli ve tuvalet içerisinde iken bayanların temizliklerini önden arka kısma doğru yapmaları gereklidir. Bu sebeple de mikroplar ve bakteriler idrar yoluna kaçamazlar. Bunun yanı sıra çamaşırlarınızın kesinlikle kuru olmalarına özen göstermelisiniz. Sadece kuru olmalarına değil temiz olmalarına da özen göstermelisiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Oluşması

Yaşanılan idrar yolu enfeksiyonunun sebepleri arasında en fazla da mikroplar ve bazı bakteriler gelmektedir. Sindirim sisteminin içerisinde mikrop ve bazı bakteriler, idrar yolu ile enfeksiyon oluşturmaktadırlar. Bu mikrop ve bakteri çeşitleri böbreklerimize ulaştıkları takdir de bu sefer de böbrek bulaşmalarına neden olabilmekteler. Bu da oldukça önemli bir sorundur. Lakin enfeksiyon erken olarak belirleme edilemezse ve gene engellemezse geri dönüşü tehlikeli olan sonuçlar elde edilebilmektedir. İdrar yolu bulaşmalarının öteki ana sebepleri arasında da böbrekleriniz içerisinde biriken zararlı taşlar bulunmaktadır. Bu sorun idrar yollarının çabucak tıkanmasına neden olur. BU yüzden idrar yolu enfeksiyonu birçok erken zaman karşınıza çıkabilen rahatsızlıklar arasında bulunmaktadır. Yine de bu enfeksiyon rahatsızlığında en önem arz eden hususlardan biri mesanenin tamamıyla boşaltılamaması hususudur. Bunun yanı sıra cinsel ilişki, kabız olmak da bu hastalığa yol açabilir.

Tuvalet yapıyorken mutlaka mesanenin doğru olarak boşalması gerekir. Lakin aceleniz de var ise tuvaletinizi hiç yapmasanız birçok daha iyidir. Bunun nedeni mesanede kalan idrar bir takdirde sonrasında size tuvalet hissi de oluşturmayacağı için uzun vakit orada durabilmekte ve bakterilerin orada çoğalmasını sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra gebelik ve menepoz zamanlarında de kadınların bağışıklık sistemleri zayıfladığı için idrar yolu bulaşmalarına yakalanabilirler.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir