Vücuttan Ödem Atma Yolları

Genel Eyl 18, 2022 Yorum Yok

Ödem atma konusunda, kilo vermeye çalışan kişiler çok fazla sorun yaşamaktadır. Bunun sebebi ödemlerinden nasıl kurtulacaklarını bilmemeleridir.

Ödem, şişkinlik yaptığı için ve vücutta biriktiği sürece atılması çok zor olduğu için kilo fazlalığı olan kişilerde büyük problemlere sebep olmaktadır. Ödem atma konusunda, kilo vermek isteyen kişiler tam olarak ne yapmaları gerektiğini bilmiyorlar. Yazımızda sizlere vücudunuzda bulunan ödemlerden kurtulmak için birkaç yöntem vereceğiz. Bu yöntemleri uygulayarak size vücudunuzdaki ödemlerden kurtulabilirsiniz.

Ödem Nedir?

Ödem vücudumuzda dokularda biriken fazla su miktarıdır. Genellikle kilo vermeye başladığımız ilk zamanlarda hızla verdiğimiz kilo ödemdir. Kısaca buna su kaybı da diyebiliriz. Fakat bazı durumlarda vücuttan ödemi atmak güçleşir. Özellikle bazı vücutların ödem tuttuğu düşünüldüğü zaman bu kişiler için kilo verme evresi daha yavaş ilerleyecektir.

Vücuttan Ödemi Atmak İçin Neler Yapılmalı?

-Yemeklerinize fazla tuz eklememelisiniz. Hatta olabildiğince tuzsuz yemelisiniz. Tuz vücutta suyu tuttuğu için ödem oluşmasına sebep olur. Yemeklerinizi pişirdiğiniz sırada az tuz kullanın ve daha fazla baharat kullanmaya özen gösterin.

-Tükettiğiniz şeker miktarını azaltırsanız vücudunuzda biriken ödem de azalacaktır. Şekerin sindirilmesi sırasında vücut çok fazla su kullanır. Bu yüzden de vücutta çok fazla su tutulur.

-Bazı bitkisel çaylar vücuttan ödeminizi atmada yardımcı olur. Eğer herhangi bir sağlık probleminiz bulunmuyorsa bu çayları tüketebilirsiniz. Vücudunuzda ödem atmaya yardımcı olan çaylar: Biberiye, kiraz sapı, yeşil çay ve ısırgandır.

-Meyve ve sebzelerde vücudunuzda bulunan fazla suyu atma konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Yeşil yapraklı sebzelerin hepsi, meyvelerden ise ananas, kiraz ve kayısı ödemin vücuttan atılması konusunda çok faydalıdır.

-Asitli içecekler ve alkol ödem oluşmasına sebep olur. Bu içecekler yerine bol bol su içmelisiniz. Eğer asitli bir içecek içtiyseniz veya alkol kullandıysanız ardından bol miktarda su içmelisiniz.

-Ara öğünlerinize önem verin. Hem sağlıklı bir yaşam hem de kilo vermek için ara öğünler çok önemlidir. Ödem atmak içinde ara öğünlerinizin birinde kefir veya yoğurt tüketebilirsiniz.

-Az uyumak ödem problemine sebep olabilir. Bu yüzden günde en az 7 saat uyumaya çalışın.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir