Hamilelik Kiloları Nasıl Verilir ?

Beslenme, Sağlık, Yaşam, Yaşam Tarzı Eyl 18, 2022 Yorum Yok

Hamilelik Kiloları Nasıl Verilir? Hamilelik kilolarından kurtulmak neredeyse her annenin ortak sorunlarından biri. Özellikle biraz fazla kiloluyken gebe kaldıysanız, işiniz daha zor. Ancak doğru ve düzenli beslenme ile her fazla kilo gibi hamilelik kiloları da verilecektir. Bu noktada öncelikli olarak kendi sağlığınız kadar bebeğinizin sağlığını da düşüneceğinizden eminiz fakat doğum sonrasında her diyetin size uygun olmayabileceğini hatırlatmak isteriz.

Bebeğinizi emzirebilmek ve yeterli süte sahip olabilmek için yiyeceklerinizi kısmamalı, sadece herhangi bir faydası olmayan veya besin değeri çok düşük olup kalorisi yüksek yiyecekleri hayatınızdan çıkartmalısınız. Marketlerden satın alabileceğiniz her türlü katkı maddeli ürünler bu yiyeceklerin başında gelir.
Doğumdan yeni çıktığınız için birçok kişi ev ziyaretinde size hamur işi getirebilir. Tüm bu ikramlar hamilelik kilolarınızı vermenize engel olduğu gibi daha fazla kilo almanıza da neden olur. Gelen ikramları misafirlerinize servis edebilirsiniz.

Ana öğünlerle birlikte ara öğünleri atlamayın. Meyve, yoğurt ve çeşitli yemişler sizi tok tutar, enerji verir, günlük vitamin ihtiyaçlarını karşılar. Öğün aralarını uzun tutmayın ve aç kalmayın.
Her türlü besin grubundan dengeli bir şekilde tüketin. Özellikle kalsiyuma ağırlık verin ve her gün peynir, yoğurt, süt gibi kalsiyum zengini ürünler tüketin.

Hamilelik Kiloları için Egzersiz

Doğumdan sonra mümkün olan en kısa sürede egzersize başlamanız önerilir. Özellikle karın kaslarınızı tekrar toparlayan bilmeniz için size uygun bir egzersiz programına yazılabilirsiniz. Karnınızın sıkılaşması için karın kaslarınızı aklınıza geldikçe çalıştırın. Emzirirken, yürürken, yemek yaparken karnınızı içine çekin ve bu şekilde hareket edin. Egzersiz yapamıyor olsanız bile bu işlem kasların biraz toparlanmasına yardımcı olacaktır.

Bebeğinizi kucağınıza alarak veya bebeğiniz uzanırken onunla konuşarak odanın içinde bir takım hareketler de yapabilirsiniz. Öncesinde herhangi bir spor geçmişiniz yoksa sizi zorlayabilecek hareketlerden kaçının. Dilerseniz bebekli annelerin birlikte yapabilecekleri egzersiz hareketlerini internetten araştırarak bu hareketleri uygulayabilirsiniz.
Doğumla birlikte ortalama 7 – 8 kadar kiloyu zaten vermiş olacaksınız. Emzirmeyle birlikte de kilo vermeye devam edersiniz. Gebelikte normal bir kilo alımınız olduysa geriye kalan birkaç kilo fazlalığını yukarıda sizlerle paylaştığımız noktalara dikkat ederek verebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir