Uykunun Sağlığımızdaki En Önemli Yeri

Sağlık Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Uykunun sağlıklı bir insan olabilmek için aşırı ehemmiyet arz ettiğini herkes biliyordur elbet. Sürekli şekilde uykusuz kalmak ve uykuyu alamamak tedavi gerektirmekte olan bir unsurdur. Hatta rahatsızlıktır dersek yeridir. Tamamı beraberinde uyuyamamak beynimizi negatif olarak etkilemektedir ve bize darbe veriyor. Uykular hayati ehemmiyet taşımaktadır. Yapılan bazı araştırmalara göre kortisol denilmekte olan gerilim hormonunun istenmeyen bazı işlevleri da bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini suprese ediyor ve bağışıklık sistemimizin güçlülüğüne engel oluyor.

Derin Uykuda Salgılanması Azalmaktadır

Derin uyku anında bu hormonun salgılanması azalmaktadır. Bunun yanı sıra esnasında nefes alıp vermek, vücut ısısı ve tansiyon da en aza düşmektedir. Bu esnada çocuklardaki büyüme, yetişkinlerde hücre yenilemesi sağlayan hormonlar kana karışmaktadır. Bütün bunlar yalnızca uyku anında olmaktadır. Rüya evresinde de katiyen gevşemektedir, yüz hatları düzgünleşir ve yüzümüzdeki kırışıklarda azalmalar olmaktadır. Bütün bu işaretlere bakabilir ve uykunun en iyi ve bunun yanı sıra en ucuz bakım ürünü olduğunu söyleyebiliriz. Bütün bunların belirleme edilmiş bulunması uykunun bir tür tedavi yolu olduğunu belirtebilmemize imkân sağlamıştır.

Günümüz çerçevesinde çeşitli depresyonlar, migren, fazla kilo, ilaç ve alkol bağımlılığı uyku beraberinde tedavi edilebiliyor. Bazı bireyler uykusuz şekilde yaşayabilirler. Uykusuzluk değişik sürelerde meydana gelen bir tür sorundir. Hastalık seviyesine de çıkması anında mutlaka hekimlardan yardım alınması gereklidir. Uykusuz halleri ikiye ayrılmaktadır;

Kısa süreli uykusuzluklar diyebiliyoruz.

Kronik uykusuzluklar

Kısa süreli olan uykusuzluk durumunun nedenleri genel şekilde günlük yaşam kaynaklı olabilir. Bazı araştırmacılara göre ise en önem arz eden uykusuzluk nedenlerinden birisi sinir hücrelerimizdeki biyolojik ritim düzensizlikleridir. Bunun sonucunda ise bireyin günlük yaşamında bazı düzensizlikle oluşabiliyor. Günlük yaşamımızda sorun ve tasalar, aklımızdaki tüm dertler uykumuza engel olabilir. Buy tür durumlarda da genel şekilde gelip geçici problemler meydana gelmektedir. Fakat hormonal ya da fizyolojik problemler kaynaklı olanlar da süreğen uykusuzluğa sebebiyet verebilmektedir. Kronik uykusuzluklar da tedavi endikasyonlarını ile getirebilmektedirler.

  • Sağlıklı bir uyku için;
  • Uyku saatlerini düzene sokmalısınız ve yalnızca uyuduğumuzda değil uyandığımız sürelerde düzende olması gereklidir.
  • Yatağa uykunuz gelmetmekte olan girmemelisiniz
  • Uyku problemi yaşamakta olan insanlar öğle uykularından kaçınmalıdırlar.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir