Hafızayı Güçlendirmenin Altın Yolları

Sağlık Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Karşılaştığınız insanların adlarını sürekli olarak unutuyorsanız, anahtarlarınızı bıraktığınız yeri unutuyorsanız ya da ocağın altını söndürüp söndürmediğinizi unutuyorsanız bunlar esasta ciddi bellek problemleri olabilir. Nadiren de olsa çoğu kişi unutkanlık problemini yaşayabilmektedir ama bunlar şayet birçok sık olarak oluyorsa esasta ortada ciddi bir problem bulunmaktadır demektir. Foxnews haberlerine göre 20 yaşların başlarından itibaren beyinler nöron kaybetmeye başlamaktadır ve vücut beynin elverişli olarak çalışmasını engellemektedir olan kimyasalları birçok daha az olarak üretmeye başlıyor.

Fakat tabiî ki de bu yavaşlamayı durdurabilirsiniz. Sağlıklı olarak yaşarsanız sağlıklı bir beyne sahip olabilirsiniz. Henüz unutkanlık problemi için erken yaşta iseniz tavsiyelerimize bir göz verin. Sürekli şekilde sağlıklı gıdalar yemelisiniz. Dengeli olarak besin yemek yalnızca bünyemizin belli noktaları için gerekli değildir. Beynimiz ve belleğimiz için de oldukça ehemmiyet arz etmektedir. Amerikan Nöroloji Akademisi’ne göre çilek, ıspanak, portakala ve havuç antioksidan açısından zengin meyvelerdir ve bu meyve ve sebzeleri yemek felç riskini %11 rakamlarında azaltmaktadır.

Hafızayı Güçlendiren Bitkiler

Farklı bir araştırmaya göre ise kızılcık,yaban mersini ve üzümde olan antioksidanlar ve polifenollerin öteki bireyler beraberinde iletişim için oldukça önemli beyin hücrelerinin yeteneğini yükselttiğini ve beynimizin yaralanmalarda basit olarak etkilenmesini önlediğini belirtmektedir.

Meyve ve sebzelere ek şekilde niasin ve folik asit benzeri B vitaminleri de zerdaçlın aktif maddesi curcumin benzeri bileşenler bellek kaybını önlüyor ve Alzheimer rahatsızlığı oluşma riskini oldukça yüksek seviyelerde düşürüyor.

Sürekli şekilde egzersiz yapmanız gerekiyor. Kaslarımızın biçimlerini güvenliğini sağlamak için de egzersiz yapılmalıdır. Fakat egzersizlerin zihninize birçok yararı olduğunu belirtmeden geçemeyiz.

Hafızayı Güçlendiren Egzersizler

Kardiyovasküler egzersiz bellek kaybını önemli oranda önlüyor. Doktorlar ise bu egzersizlerin beynimize giden kan dolaşımını düzelttiğini ve yaşlanmaya bağlı olan beyin dokularının kaybını da ciddi seviyelerde azalttığını belirtmektedirler. Beyin taraması çalışmalarında ise fiziksel egzersiz yapmakta olan yaşlı erkeklerin gri maddelerinin yapmayanlardan birçok daha iyi olduğunu belirtmektedirler.

Zihninizi daha da keskinleştirmek için çeşitli müsabakalara katılmanıza da hiçolarak gerek yok. Zihin ve vücut egzersizi bellek kaybı beraberinde mücadele edebilmektedir. Basit şekilde aeorobik egzersizini rutin olarak yapın ama çok yapmaktan da kaçmanıza gerek yok.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir