Tansiyon Sorunu

Sağlık Eyl 11, 2022 Yorum Yok

Tansiyon kanın atardamarlarınıza yaptığı basınçtır. Eğer tansiyon normalin üzerindeyse yüksek tansiyon hastasısınız demektir ve mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Eğer tansiyonunuz 1479’un üzerindeyse hipertansiyon yani yüksek tansiyon hastasınızdır. İdeal değerler büyük 120 küçük ise 80’dir. Eğer tansiyon hastası olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız günün 3 vakti tansiyonunuzun ortalamasını öğrenmelisiniz.

Tansiyon yaşınıza, açlığınıza yada tokluğunuza, stresinize göre değişiklik göstermektedir. Eğer tansiyon ölçtürecekseniz ölçümden 1 saat önce yemek yememelisiniz, sigara kullanmamalısınız ve alkol içmemelisiniz. Ayrıca tansiyon ölçümünden önce yorucu işler yapmamalısınız. Eğer öfkeniz çoksa ve sinirliyseniz tansiyon ölçmemelisiniz. Ölçüm sırasında gergin oturmamalısınız. Eğer tansiyonunuzu ölçecekseniz sürekli aynı koldan ölçüm yaptırmalısınız.

Peki yüksek tansiyonu nasıl önleyebilirsiniz.

Kollarınızı dirseklerinize kadar soğuk suyla yıkamalısınız. Ancak bunu yavaş yavaş yapmalısınız.

En iyi çözümlerden birisi soğan ve sarımsaktır. Özellikle sarımsak tansiyonu dengelemektedir. Bu sebeple yemeklerinizde soğan ve sarımsağı eksik etmemelisiniz.

Tansiyonunuz arttıysa tuzsuz ayran yada yoğurt yiyebilirsiniz.

Tarçınlı bir kase yoğurt yiyebilirsiniz.

Bol bol yeşil sebzeler tüketmelisiniz. Yağda kızarmış ağır yiyeceklerden kaçınmalısınız. Hamur işleri, tatlılar, pastırmalar yememelisiniz.

Tuzları az yemeli, tuz kullanımını bırakabiliyorsanız bırakmalısınız.

Lif oranı yüksek ve posalı yiyecekler yemelisiniz. Lifli yiyecekler ananas portakal, greyfurt, yulaf gibi yiyeceklerdir. Sigara ve alkolden tamamen uzaklaşmanız gerekmektedir.

Gün içerisinde mutlaka egzersizler yapmalısınız. En azından günde 45 dakika yürüyüş yapmalısınız bu sayede yüksek tansiyonu bedeninizden uzak tutarsınız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir