Akciğer Kanseri ve Risk Faktörleri

Sağlık Eyl 11, 2022 Yorum Yok

Akciğer kanseri hücreleri iki tipe ayrılır. Küçük hücreli akciğer kanseri tipleri ve ufak hücreli olmayan tipler. Hücreler ise mikroskobik ortamlarda özel şekilde incelenir ve ayrım yapılır. Kanser hücrelerinden her biri ise değişik olan türlerde üreyerek gelişimlerini tamamlarlar ve tamamladıktan sonrasında yayılırlar. Bu sebepten her iki kanser türü içerisinde değişik tedavi teknikleri uygulanabilmektedir. Diğer adı yulaf hücresi kanseri olan ufak hücreli akciğer kanserleri öteki kanser hücre tiplerine geçerek aşırı daha az görülmektedir. Fakat bu kanser hücrelerinin de en önemli özellikleri aşırı çabucak gelişiyor olmalarıdır. Bu sebeple kanserli hücreler olabildiğince kısa bir süreliğine çerisinde diğer organlara sıçrayabilmektedirler.

Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanserleri

Son derece yaygın görülmekte olan ufak hücreli olmayan akciğer kanserleri de yavaş bir şekilde vücut içerisinde gelişimlerini tamamlarlar ve 3 değişik tip hücre olmasına rağmen çoğunda birebir tedavi teknikleri uygulanabilmektedir.

Akciğer kanser riskini arttıran unsurlara değinecek olursak hepinizin de bildiği üzere en başında sigara içmek geliyor. Sigara içmenin akciğer kanserine yol açtığını eminiz ki bilmeyen hiç kimse yok. Sigaranın içerisinde olan tütün ve diğer yabancı maddeler akciğer içerisinde var olan hücrelere oldukça darbe veriyorlar. Bu hücrelerde zamanla kansere sebep olmaktadırlar. Sigara içmeye ne takdirde başlandığı, kaç adet sigara içildiği ve sigara içerken nefesin derinliği ya da ne kadar uzun vakit sigara içildiği benzeri önem arz eden unsurlar akciğer kanserine yakalanma seviyesini önem arz eden ölçüde etkilemektedir. Bunun yanı sıra sigara uyanı sıra pipo ve puro içmek akciğer kanseri riskini yükseltmektedir.

Asbest Mineral Grubu

Asbest bir mineral grubudur ve bazı zamanlarda kullanılmaktadır. Asbeste maruz kalanlar hem de sigara içen bireylerin akciğer kanserine yakalanma riskleri 3 – 4 kat aşırı daha yüksek seviyelerde bulunuyor. BU yüzden çalışma alanımızda asbeste maruz kalmayacak olarak çalışmalıyız. Bunun yanı sıra koruyucu giysiler de giyilebilir.

Tam şekilde hava kirliliğinin kanser yaptığı henüz kesin şekilde bilinmiyor olsa da bir bağlantısının olma olasılığı oldukça yüksektir.

Akciğer kanserinin bulgularına gelecek olursak uzun vakit süresince devam eden ve git gide kötüleşen öksürük şekli, göğüs kısmındaki ağrılar, öksürük krizleri sonra kan çıkması, nefes darlığı ve zorluk çekmeler, geçmeyen yorgunluk ve iştahsızlık sonucunda kilo kaybının oluşması akciğer kanseri bulguları arasında bulunmaktadır.

Lakin bu belirtilerden biri ya da bir kaçından kesin şekilde şüphelenmekteyseniz akciğer kanserine yakalandığınızı düşünmemelisiniz. Bunun nedeni bu belirtiler her ne kadar akciğer kanserinde sık şekilde görülüyor olsa da değişik unsurlarda da olabildiğince sık olarak karşılaşılabilmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir