Strep A nedir? Strep A belirtileri nelerdir? Uzmanlardan uyarı geldi: Can almaya devam ediyor!

Beslenme, Genel, Sağlık Şub 02, 2023 Yorum Yok

Strep A virüsü İngiltere’de görülmeye başlayan ve global bir sıhhat sorunu olan streptokok hastalığı hakkında uzmanlardan üst üste ikazlar geldi. Geçtiğimiz günlerde 3 yaşındaki çocuğunu streptokok hastalığından Dolayı kaybeden babanın feryadıyla Strep A bakterisi araştırılmaya başlandı. Pekala Strep A nedir? Strep A belirtileri nelerdir? Streptokok tedavisi nasıl yapılır?

Son devirlerin sıklıkla araştırılan ve çocuklarda görülme mümkünlüğünün arttığı strep A virüsü merak konusu oldu. Birinci olarak İngiltere’de ortaya çıkan ve Özellikle çocuklar ortasında yayılmaya başlamasıyla milyonlarca beşerde panik uyandıran salgın hakkında şimdiki bilgiler gelmeye devam ediyor. Ciltte yahut boğazda yaygın olarak görülmeye başlayan bakteriler; boğaz ağrısı, yumuşak doku enfeksiyonları olarak kendini göstermektedir. temel olarak Ufak çocukları etkilese de bebek ve yaşlılarda da gözükmektedir. Yakın vakitte Türkiye’de de görülmeye başlayan strep-A enfeksiyonu için uzmanlar Tedbir ikazlarında bulundu. Geçtiğimiz günlerde 3 yaşındaki oğlu Aras Sönmez’i streptokok bakterisinden Dolayı kaybeden babanın açıklamaları dikkat çekmişti. Herkesin etkilendiği strep A enfeksiyonu ne Cin hastalıklara neden olduğu ve enfeksiyonunun nasıl önleneceği merak konusu oldu. Pekala Strep A nedir? Strep A enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Streptokok

“BU BELİRTİLER OLURSA Çabucak ACİLE BAŞVURUN”

Hastalığın belirtilerine dikkat çeken uzmanlar, “Bir çocukta boğaz ağrısı, ateş, bademciklerde, boğazda yahut lenf bezlerinde şişme görülürse Çabucak doktora başvurulmalı, bu noktada Çabucak antibiyotiğe başlanmalı. Bu mevzuda karar doktora ilişkin olmalıdır. İngiltere ve Hollanda üzere birçok Avrupa ülkelerinde doktorlara antibiyotik yazmamaları konusunda Önemli bir baskı olduğundan doktorlar kolay kolay antibiyotik yazmıyorlar, bu nedenle de bu Cin hastalıklar oralarda daha Fazla görülüyor. Antibiyotik Gereksiz yere yazılmamalı bu Fazla hakikat; lakin gerektiğinde de antibiyotik yazılmazsa bunun sonucunda Fazla daha ağır tablolar ortaya çıkar. Şayet Strep A tedavi edilmezse o hastada kalp romatizması ve nefrit de (böbrek iltihabı) ortaya çıkar. batı dünyası bir müddettir bu hastalıkları unutmuştu; bu yüzden de antibiyotik yazılmasın deniliyordu. Artık de çok bir halde “antibiyotik yazın” uyarısı yapılıyor. Burada akılcı antibiyotik kullanılmalı. Gerektiğinde yanlışsız antibiyotiği hakikat dozda vermek gerekir. O Vakit bu Kötü tablolardan kurtulmak Mümkün hale gelir; fakat Şayet çocuğunuzda yüksek ateş, ciltte döküntü, şiddetli karın ağrısı, açıklanamayan kusma ve ishal varsa o Vakit hiç vakit kaybetmeden acil servise başvurun, burada dakikaların dahi ehemmiyeti vardır.” formunda açıklamalarda bulundu.

 

Strep a nedir belirtileri nelerdir

STREP A NEDİR?

Boğazın arka kısımlarını etkileyen bakteriyel bir enfeksiyon olan strep “A kümesi Streptokok” (GAS) olarak bilinmektedir. Belli periyotlarda ağır olarak görülmeye başlayan strep boğaz olaylarının birçok Ufak çocuklarda görülürken yetişkinlerde enfekte olma durumu görülmektedir. Strep bakterisi bir bireye yakından, dolaylı ya da temas yoluyla geçmektedir. Bedene giren strep bakterisi birinci öncelik olarak boğaz kısımlarının gerisini etkileyerek boğazdaki bademcikleri enfekte eder ve iltihaplanmaya yol açar. Öksürük, hapşırma üzere esnalarda Ufak hava damlacıklarının etrafa yayılmasıyla bakteri dışarıya atılır. Bu nedenle strep hastalığı epeyce bulaşıcı bir hastalıktır.

strep a çocuklarda görülme mümkünlüğü yüksek

STREP A BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bakteriler birinci olarak boğazda görülmeye başlanır. Cilt üzerinde de belirtiler gösteren strep a bakterisini rastgele bir belirti göstermeden de taşıyabilirler. Hastalığın bedende göstermeye başladığı semptomlar ise şunları içerir:

  • Boğaz ağrısı
  • Ağrılı yutkunma
  • Baş ağrısı
  • Vücudun öbür kısımlarında meydana gelen dökülme
  • Kusma ya da mide bulantısı
  • Ateşlenme
  • Bademcilerin kızarması ve şişmesinin meydana gelmesi
  • Kas ağrıları
  • Yorgunluk
  • Ciltte meydana gelen Kırmızı benekler ve yaralar 

Boğaz ağrısı ve kızarıklık strep a nın belirtileri

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir