Osteoid Osteoma tümörü belirtileri nelerdir? Ahmet Kural’ın yakalandığı Osteoid hastalığı nedir

Beslenme, Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 01, 2023 Yorum Yok

Osteoid ostemeoma bir çeşit kemik tümörü rahatsızlığıdır. meşhur İsim Ahmet Kural’ın ameliyat olmasından sonra merak konusu olan Osteoid ostemeoma arama motorunda aratılmaya başladı. Pekala, Osteoid nedir? Osteoid Osteoma tümörü belirtileri nelerdir? İşte Ahmet Kural’ın geçirdiği rahatsızlık hakkında ayrıntılar…

Osteoid ostemeoma, kemik dokunun olgunlaşmasından Evvel organik yapıdır. Kemikte bulunan güzel huylu tümörlerden biri olan osteoid, yeterli huylu kemik tümörlerinin %10’unu oluşturmaktadır. Çocuklarda daha sık görülmekte olan bu tümör, bacaklarda oluşturduğu ağrı büyüme ağrısıyla karıştırılması epey yüksektir. Çoklukla kalça ve diz ortasındaki bölgede gözüken Osteoid Osteoma tümörü, erkeklerde kızlara oranla 2-3 kat daha Çok gözükmektedir. Kaval kemiği, uyluk kemiği ve kol kemiği üzere kısımlarda gözüken tümör, diğer kemiklerde Ender de olsa rastlanmaktadır. nihayet devirlerde Ünlü oyuncu Ahmet Kural’ın da geçirdiği Osteoid ostemeoma merka konusu oldu. İşte Osteoid ostemeoma tümörü hakkında merak edilenler…

Osteoid Osteoma tümörü

OSTEOİD OSTEOMA TÜMÖRÜ NEDİR?

İyi huylu kanser olarak bilinen Osteoid Osteoma, daha Fazla kalça ve diz bölgesinde görülmektedir. Ağrı ve sızı ile kendini gösteren bu güzel huylu tümör, bedende yayılım özelliği göstermemektedir. Lakin bulunduğu bölgede osteoid kemik ismi verilen yeni bir kemik tipi oluşumuna neden olabilirler.

Osteoid Osteoma tümörü

OSTEOİD OSTEOMA TÜMÖRÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Osteoid ostemeoma tümörü bedende birinci olarak ağrı halinde belirti vermektedir. Muhakkak bölgelerde ve şiddetli biçiminde gözüken bu ağrılar, çocuklarda görülme mümkünlüğü daha fazladır.

Osteoid Osteoma tümörü

Osteoid Osteoma tümörünün belirtileri şu biçimde sıralanabilir:

  • Gece uykudan uyandıran şiddetli ağrılar
  • Gün içinde belirli bir aktivite yapılmadan oluşan ağrılar
  • Kaslarda kasılma yaşanması
  • Ağrının yaşandığı bölgelerde şişliklerin meydana gelmesi
  • Osteoid Osteoma tümörünün bacakta olduğu durumlarda hastada topallama görülmesi
  • Çocuklarda gözüken ağrılar sebebiyle çocukların parmak ucunda yürümesi

Osteoid Osteoma tümörü

OSTEOİD OSTEOMA TÜMÖRÜ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

En Fazla merak edilen konulardan biri  “Kemik tümörü nasıl tedavi edilir?” sorusudur. Osteoid Osteoma tümörü tedavisinde 3 yol izlenmektedir. 

  • İlaç tedavisi
  • Cerrahi Yöntem
  • Radyofrekans ablasyonu

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir