Strep A nedir? Strep A belirtileri nelerdir? Can almaya devam ediyor:3 yaşındaki Aras Sönmez…

Beslenme, Genel, Sağlık Oca 25, 2023 Yorum Yok

Strep A virüsü İngiltere’de görülmeye başlayan ve global bir Sıkıntı olmasından korkulan enfeksiyon hastalığı giderek yaygınlaşmaya başladı. Toplamda 11 çocuğun ömrünün yitirilmesine Sebep olan Strep A bakterisi ise merak konusu oldu. Pekala Strep A nedir? Strep A belirtileri nelerdir?

Son devirlerin sıklıkla araştırılan ve çocuklarda görülme mümkünlüğünün arttığı strep A virüsü merak konusu oldu. İngiltere’de duyulmaya başlayan ve panik eden salgın hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Ciltte yahut boğazda yaygın olarak görülmeye başlayan bakteriler; boğaz ağrısı, yumuşak doku enfeksiyonları olarak kendini göstermektedir. temel olarak Ufak çocukları etkilese de bebek ve yaşlılarda da gözükmektedir. Türkiye’de de Strep A bakterisi kaynaklı mevtin gerçekleşmesi paniğe yol açtı. 3 yaşındaki Aras Sönmez bu bakteri yüzünden hayatını kaybetti. Herkesin etkilendiği strep A enfeksiyonu ne Cin hastalıklara neden olduğu ve enfeksiyonunun nasıl önleneceği merak konusu oldu. Pekala Strep A nedir? Strep A enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Strep a nedir belirtileri nelerdir

STREP A NEDİR?

Boğazın arka kısımlarını etkileyen bakteriyel bir enfeksiyon olan strep “A kümesi Streptokok” (GAS) olarak bilinmektedir. Muhakkak periyotlarda ağır olarak görülmeye başlayan strep boğaz hadiselerinin birçok Ufak çocuklarda görülürken yetişkinlerde enfekte olma durumu görülmektedir. Strep bakterisi bir bireye yakından, dolaylı ya da temas yoluyla geçmektedir. Bedene giren strep bakterisi birinci öncelik olarak boğaz kısımlarının gerisini etkileyerek boğazdaki bademcikleri enfekte eder ve iltihaplanmaya yol açar. Öksürük, hapşırma üzere esnalarda Ufak hava damlacıklarının etrafa yayılmasıyla bakteri dışarıya atılır. Bu nedenle strep hastalığı epey bulaşıcı bir hastalıktır.

strep a çocuklarda görülme mümkünlüğü yüksek

STREP A BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bakteriler birinci olarak boğazda görülmeye başlanır. Cilt üzerinde de belirtiler gösteren strep a bakterisini rastgele bir belirti göstermeden de taşıyabilirler. Hastalığın bedende göstermeye başladığı semptomlar ise şunları içerir:

  • Boğaz ağrısı
  • Ağrılı yutkunma
  • Baş ağrısı
  • Vücudun öbür kısımlarında meydana gelen dökülme
  • Kusma ya da mide bulantısı
  • Ateşlenme
  • Bademcilerin kızarması ve şişmesinin meydana gelmesi
  • Kas ağrıları
  • Yorgunluk
  • Ciltte meydana gelen Kırmızı benekler ve yaralar 

Boğaz ağrısı ve kızarıklık strep a nın belirtileri

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir