Sultanahmet Camii nerede, nasıl gidilir? Regaip Kandilinde nereye gidilir?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Oca 25, 2023 Yorum Yok

İhtişamlı duruşu, ince ayrıntıları ve göz Müşteri mimarisiyle İstanbul’un göz bebeği haline gelen Sultanahmet Camii, Regaip kandilinde huzurlu bir Vakit geçirmek isteyenlerin gittikleri birinci yer oluyor. Pekala Sultanahmet Camii nerede? Regaip Kandilinde nereye gidilir? Sultanahmet Camii özellikleri nedir? İşte cevaplar…

Yüzyıllardır süregelen esaslı bir tarihi ve kültürel mirası içerisinde barındıran İstanbul, her tarafıyla hayranlık uyandıran bir kent. Mavi ve yeşilin ahenkli ahengiyle soluk kesen görünümlere kucak açan bu kent, her Yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste kapılarını aralıyor. İstanbul’a gelen herkesin birinci durağı haline gelen Sultanahmet Camii ise görkemli mimarisi ve bulunduğu yer ile adeta bir gizli cevher. Regaip Kandilinin gelişiyle manevi açıdan huzur dolu hissedebileceğiniz bir yere gitmek isterseniz Sultanahmet Camii kesinlikle listenizin birinci sırasında yer almalı. Gelin, mükemmel atmosferiyle görenleri kendine hayran bırakan Sultanahmet Camii’ni adım adım keşfedelim.

SULTANAHMET CAMİİ NEREDE? SULTANAHMET CAMİİ HANGİ SEMTTE?

Türkiye’nin en Aka ve en dikkat çeken mescitlerinden biri olan Sultanahmet Camii, İstanbul’un Fatih ilçesinde yer almaktadır. Kendi ismi ile anılan Sultanahmet meydanında yer Meydan bu eşsiz cam, dünyada en Fazla ziyaret edilen yapılar ortasına ismini yazdırmayı başarmıştır.

Sultanahmet camii

SULTANAHMET CAMİİ NE Vakit YAPILDI? SULTAN AHMET CAMİİ KİM YAPTIRDI?

Osmanlı devrinin en değerli yapılarından biri olan Sultanahmet Camii’nin üretimine 1609 yılında başlanmıştır. Osmanlı Padişahı I.Ahmed tarafından Mimar Sedefkar Mehmed Ağa‘ya yaptırılan caminin üretimi 1617 yılında tamamlanmıştır. 

Sultanahmet camii tarihi

Mavi, yeşil ve ak renkli İznik çinileriyle süslenmiş olan caminin yarım kubbeleri ve Aka kubbesinin içinde mavi renk yüklü olarak kullanıldığı için Sultanahmet Camii yabancılar tarafından “Mavi Camii” olarak anılmaktadır. 

Sultanahmet camii özellikleri

 SULTANAHMET CAMİİ ÖYKÜSÜ NEDİR?

İstanbul siluetinin en göz Müşteri kesimlerinden olan Sultanahmet Camii, tarihi ve mimari özelliklerinin yanı Dizi öyküsüyle de dikkat çekmektedir. Osmanlı Padişahı I.Ahmed, Ayasofya ve Süleymaniye üzere görkemli mescitlerle yarışacak hoşlukta bir cami yaptırmak istiyordu.

Sultanahmet camii hikayesi

Bunun için sarayın baş mimarı sedefkar Mehmet Ağa’nın görevlendirildiği Sultanahmet Caminin temeline birinci kazma 1609 yılında güneşli bir perşembe günü şahsen padişah tarafından vurulmuştur. Bu kazma günümüzde Topkapı Sarayı’nda sergilenmektedir. 

Sultanahmet camii mimarisi

Rivayete nazaran; Temel kazılmaya başladığında Sultan Ahmet, eteğiyle toprak taşıyarak “Ya Rab, Ahmet kulunun hizmetidir, kabul eyle!” formunda dua etmiştir. Evliya Çelebi bu husus hakkında şu sözleri kullanmıştır:

“Cümle üstat mimar ve mühendisler toplanıp Üsküdarlı Mahmut Efendi’nin ve üstadımız Evliya Efendi’nin duaları ile aslının kazılmasına başladı. Evvela Sultan Ahmed Han, eteğine toprak doldurup ”Ya Rab! Ahmed kulunun hizmetidir, kabul eyle” deyüp amelelerle Bir arada temelden toprak taşıdı…”

Sultanahmet camiiden kareler

Öte yandan; Sultanahmet Camii yaptırıldığı periyotta 6 minaresi olduğu için reaksiyon toplamıştı zira o devirde 6 minaresi olan Biricik mabed Mekke’ydi. Sultan Ahmed bu sorunu çözmek için Mekke’ye yedinci minareyi yaptırmıştır.

Sultanahmet camiiden kareler

SULTANAHMET CAMİ TARİHİ NEDİR? SULTANAHMET CAMİİ ÖZELLİKLERİ

“Boyutta büyüklük, heybet ve ihtişam” anlayışının temel alındığı Sultanahmet Camii, klasik Osmanlı mimarisinin en Değerli yapıtlarından biridir. 6 minare ile inşa edilen birinci cami olma özelliği taşıyan bu eşsiz yapının kubbesi de Osmanlı mescitlerinde bulunanlar ortasında en ihtişamlı olanıdır. Sultan Ahmet 16’ncı Osmanlı Padişahı olduğu için caminin minarelerinde 16 adet erdeme yer almaktadır. 

Sultanahmet camii hikayesi

1985 yılında UNESCO tarafından müdafaa altına alınan ve Dünya mirasları listesine eklenen Sultanahmet Caminde toplamda 260 pencere yer almaktadır. Kubbe yüksekliğinin 43 metre olarak bilindiği mescitte kubbe çapı ise tam 23,5 metre olarak kayıtlara geçmiştir. 

Sultanahmet camii mimari özellikleri

Caminin içinde İznik’te 50 farklı lale deseninden üretilmiş 21 bin 43 adet çini kullanılmıştır. Birebir vakitte cami içerisinde 200 Tane renkli cam ve çizgi yazıları da yer almaktadır. 

Sultanahmet camii içi

Cami girişinde yer Meydan demir kordon ise padişahın mescide girdiği esnada atı üzerinde eğilerek mescide girmek zorunda kalması içindir. Bunun sebebi “Allah’ın konutuna giren padişah da olsan eğilerek girmelisin” mesajını temel kılmaktır.

Sultanahmet camii mimarisi

SULTANAHMET CAMİİ NASIL GİDİLİR?

İstanbul’un Fatih ilçesinde yer Meydan Sultanahmet Camii’ne gitmek için pek Fazla toplu taşıma aracını tercih edebilirsiniz. En kolay ulaşım yolu olan tramvay ile Sultanahmet Camii’ne gitmek için Kabataş-Bağcılar tramvay çizgisini kullanarak Sultanahmet durağında inip birkaç dakika içerisinde mescide ulaşabilirsiniz.

  • Öte yandan; Şayet Anadolu Yakası’ndan gelmeyi planlıyorsanız; Üsküdar’dan Marmaray’ı kullanarak Sirkeci durağından inip tramvay sınırına geçiş yapabilirsiniz.

Sultanahmet camii ulaşım

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir