Spor Yapmadan Göbek Eriten 6 İçecek

Beslenme, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Eyl 18, 2022 Yorum Yok

En büyük sorunlarımızdan olan göbek yağları, bazen içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Günlük yaşamımızın bir parçası olan beslenme öğelerinin yanlış seçimi göbeğimizin büyümesinde etkili olabilmekte. Günlük yaşamda çok az insan göbek yağlarını eritmekten bahseder. Çünkü yoğun tempo içerisinde bunu düşünmeye vakit bulamaz. Bulsak da göbek eritmek için bir şeyler yapmayız. Durumun daha da korkutucu bir hal almasıyla birlikte (göbeğimiz yüzünden ayak uçlarımızı görememeye başladığımızda) panikleyerek bir sürü şeyi bir arada uygulamaya çalışırız. Göbeğimizden rahatsız olduğumuz zamanlarda, tüketebileceğimiz birkaç tane içecek mevcuttur. Göbek eriten bu içecekleri tüketerek spor yapmadan güzel bir görünüme kavuşabiliriz. Peki bu içecekler nelerdir? Özenle derlediğimiz bu içecekleri sizlerle paylaşmak istedik.

1) Soğuk Su

Suyun metabolizmamız için ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Yeterli miktarda su içerek metabolizma dengemizin sürekliliğini sağlayabiliriz. Metabolizmanın hızlı bir şekilde seyretmesi göbek bölgemizdeki yağların birikmesini de engelleyecektir.

Suyun soğuk tüketilmesi, göbek eritme konusunda oldukça etkili bir yöntemdir. Tüketilen suyun soğukluğu ne kadar fazla olursa yakacağımız kalori de o kadar artar. Bu yüzden bademcik vb. gibi rahatsızlığı olmayan insanların, kendini hasta etmeyecek derecede soğuk su tüketmesini tavsiye ederiz.

Soğuk su tüketimini günlük olarak 2 bardak bile ayarladığımız takdirde, metabolizma hızımızın %30 oranında artmasına destek olmuş oluruz. Soğuk suyun içilmesi akabinde vücut kendini ısıtır ve fazladan kalori harcama yoluna gider. Bu kalorileri ise göbek bölgesinden kullandığı için göbek erimesi gerçekleşir. Soğuk suyun özellikle aç karnına tüketilmesi göbek erimesi için daha etkili bir yöntemdir. Aç karnına su içerek hem tokluk hissi sağlamış oluruz, hem de boş midedeki yağ hücrelerinin daha kolay parçalandığı gerçeğine destek oluruz.

Sağlıklı ve etkili bir şekilde göbek eritebilmek için günlük belirli miktarlarda su tüketmeliyiz. Tüketilecek suyun ne kadarı soğuk olursa göbek eritme yararı da o kadar çok olur. İçilmesi gereken suyun miktarını da şöyle hesaplayabiliriz. Kilo başına içilmesi gereken su miktarı 30 ml olmalıdır. Yani 80 kilo olan bir insanın günde yaklaşık 2,5 lt su  tüketmesi gerekir.

2) Yeşil Çay

Gün içerisinde tükettiğimiz içeceklerin (siyah çay, kahve, meşrubat vb) yerine seçimimizi yeşil çaydan yana kullanmak bizim yararımıza olacaktır. Yeşil çay, vücudun enerji tüketmesinde etkili olan bir bitki çayıdır.

Peki yeşil çay bu enerji tüketimini nasıl arttırır? Yeşil çay içeriğindeki kafein metabolizmanın hızlanmasını tetikler ve vücudun yağ yakmasını sağlar. Yağ yakımı da enerji depolarını doldurarak daha enerjik bireyler olmamızı sağlar. Düzenli olarak yeşil çay tüketenlerin enerji harcamasının arttığı ve yağ kütlesinin azaldığı tespit edilmiştir. Verilen yağ kütlelerinin de daha çok göbek bölgesinden olduğu bilinmektedir.

Yeşilçay tüketimi, günde ortalama 70 kCal kadar daha fazla yağ yakımını sağlayabiliyor. Bu durum uzun sürede etkili bir zayıflama sağlayabilir. Göbek eritme konusunda oldukça başarılı olan yeşil çayın bunu başarabilmesindeki temel faktör metabolizmayı hızlandırmasıdır.

Araştırmalarımız neticesinde ulaştığımız verilere göre, gün içerisinde tüketilecek olan yeşil çayı 3 bardak içebilirsek, göbeğimizin erimesinde büyük oranda fark yaratttığımızı görebiliriz. Çünkü yeşil çayın içindeki maddeler metabolizma oranını %4 artırır. Bu durumdan yola çıkarak yapılacak basit bir hesapla, günde 70 kCal fazla yakabilir ve 1 yıl sonucunda 4 – 7 kiloyu yavaş ve sağlıklı bir şekilde verebiliriz.

3) Yağsız Süt

Bunca zamandır sütü hep düz bir şekilde düşündük. Bunlardan ilki içersek kemiklerimizin gelişeceği diğeri ise güzellik banyolarına konu olmasıdır. Bu düşünceler yanlış olmasa da sütün farklı olarak çok etkili bir özelliği bulunuyor. Bu özellik sütün metabolizma hızını artırmasıdır.

Süt içerisinde bulunan kalsiyum, yağların kolayca erimesinde etkilidir. Pek bilinmeyen bu özelliğiyle süt, metabolizmanın hızlanmasında etkili faktörlerdendir. Kalsiyum zengini olan bu içecek karın bölgesindeki yağ hücrelerini yok edebilir. Yeni keşfedilen bu yararıyla süt, bölgesel yağ yakımı (özellikle göbek eritme) konusunda etkili olduğunu araştırmalar sonucunda göstermiştir.

Sütün göbek eritmesine yönelik olarak yapılan araştırmalara göre, günde 2 bardak süt tüketiminin ayda 2 ile 4 kilo arasında yağ yakabildiği tespit edilmiştir. Fakat tüketilecek sütün şekersiz ve yağsız olmasına dikkat etmeliyiz.

Günlük süt tüketimini aksatmadığımız takdirde göbeğimizin erimesi kolaylaşacaktır. Bunun yanında zayıflatan egzersizleri de hayatımıza soktuğumuz zaman göbek eritme çabamız daha kolay bir şekilde sonuçlanabilir.

 

4) Yoğurt, Ayran ve Kefir

Yağsız süt başlığı altında da bahsettiğimiz gibi kalsiyum ciddi bir yağ yakıcı olabilmektedir. Bu faydayı yağsız sütten elde ettiğimiz gibi süt ve süt ürünlerinden de elde edebiliriz. Göbek eritme konusunda başarılı olan bu süt ürünleri şunlardır;

  • Yoğurt
  • Ayran
  • Kefir

Kalsiyum olarak en yüksek enerji değerlerine sahip olan bu 3 süt ürünü, yağ yakımını hızlandırır ve göbek yağlarının erimesine destek olur.

 

5) Limonlu Su

Bazı bünyelerde karaciğer, yağları maksimum düzeyde metabolize edemez. Bu da bel bölgesindeki yağların daha fazla depolanmasına sebebiyet verir. Limon suyu ise detoks özelliği olan enzimlerin sayısını arttırarak göbek bölgenizdeki yağlardan daha hızlı kurtulmanızı sağlar.

1 bardak ılık su içine 1 limon sıkarak limonlu suyunuzu rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Bu karışımı sabah aç karnına içmelisiniz. Mümkünse karışımı içtikten yarım saat sonraya kadar bir şey yiyip içmemenizde fayda var. Midesi hassas olanlar için 1 adet limon ağır geleceğinden onun yerine 1 tatlı kaşığı limon eklemeleri daha uygun olacaktır.

 

6) Elma Sirkesi

Elma sirkesi karaciğer detoksu (karaciğer temizliği) konusunda oldukça başarılı bir besindir. Karaciğer, vücudumuzun çeşitli bölgelerinde depolanabilen yağların yakılmasında rol oynayan en önemli organlarımızdandır.

Göbek eritmek için tüketeceğimiz elma sirkesi sayesinde karaciğerimiz temizlenerek sağlıklı bir konuma kavuşur. Karaciğerimizin sağlıklı olması, vücudumuzda depolanan yağların yakımının düzenli olarak yakılması anlamına gelir.

Elma sirkesi mucizesi özellikle göbek yağımızdan kurtulmada çok etkili olabilmektedir. Kullanımı konusunda aceleci davranmak yararımıza olabilir. Fakat kullanmadan önce midemizde sorun olmadığından emin olmalıyız. Mide problemi olmayanların her sabah 1 bardak elma sirkesi kullanması göbek yağlarını azaltabilir. Oda sıcaklığındaki 1 bardak su içerisine 2 çay kaşığı elma sirkesi ve yarım tatlı kaşığı bal ekleyip her gün içebiliriz.

 

SONUÇ

Bu içeceklerin yağları yakma etkisi vardır ancak tek başlarına mucize yaratmazlar. Esas olan sağlıklı ve hafif bir beslenme ile bu içecekleri tüketmeniz gerektiğidir. Her ne kadar başlıkta spor yapmadan göbek eriten ibaresi kullansak da egzersizler sizi bu süreçte bir adım daha ileriye taşıyacak olan etkenlerdir.

Sonuç olarak dediğimiz gibi beslenmeye dikkat etmek şart. Üstüne sporu da siz eklerseniz daha hızlı ilerlersiniz ama spor yapamam diyorsanız da beslenmenize dikkat ederek pekala bu içeceklerden de fayda sağlayabilirsiniz.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir