Sigara Sonrası Mide Bulantısı

Genel Eyl 07, 2022 Yorum Yok

Sigara içilmesini kesinlikle tasvip etmiyoruz. Sigarayı bırakmak için sağlık kuruluşundan destek alabilirsiniz. Pek çok kullanıcımız sigara sonrası mide bulantısı hakkında sorular sorduğu için sizler için araştırdık. Öncelikle nedenlerine göz atalım

Sigara İçtikten Sonra Bulantı

Sigara içtikten sonra ortaya çıkan bulantının belli başlı nedenleri vardır. Bunlardan bazıları;

  • Aç karnına çok fazla sigara içilmesi
  • Arka arkaya çok sayıda sigara içilmesi
  • Sigaraya yeni başlamak
  • Hastayken sigara içmek olabilir.

Yeniden sorumuza geri dönecek olursak sigara sonrası oluşan mide bulantısının önüne geçmek için sebeplerine göz atmanız gerekebilir. Aşağıda verdiğimiz sebeplerden bir tanesinden sonra mide bulantısı oluşuyorsa ona göre bir yol izlemeniz gerekebilir.

  • Sabah aç karnına sigara içiyor musunuz?
  • Günde kaç adet sigara içiyorsunuz?
  • Yemeklerden önce sigara içiyor musunuz?
  • Sigara içmek bir ihtiyaç mı yoksa alışkanlık mı?
  • Sigarayı bırakmak istiyor musunuz?
  • Çevrenizde sigara dendiğinde ilk akla gelenlerden misiniz?

Sabah Aç Karnına Sigara İçmek

Son derece zararlı bir alışkanlıktır. Sigarayı bırakmaya başlamadan önce en azından aç karnına sigara içme alışkanlığınızdan vazgeçmeniz gerekmektedir. Aç olan bir vücudun ihtiyacı olan en son madde sigara dumanının içindekilerdir. O sebepten vücudunuzu önce doyurmanız gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. Eğer aç karnına sigara içtiğiniz zaman başınız dönüyor mideniz bulanıyorsa vücudunuzun size verdiği mesajı iyi yorumlamanız gerektiğini düşünmenizi tavsiye ederim.

Günde İçilen Sigara Adeti

Bazen yemek sonraları, çay sohbetleri, arkadaş muhabbetleri, can sıkıntıları… şeklinde uzayıp giden bir listede sigaraya yer veririz. Günde içilen sigara adeti 10’un üzerine çıktığında ciddi bağımlılık başlamaktadır. Bu da sigarayı hayatımızın olmazsa olmaz bir noktasında yer verdiğimiz anlamına gelir ki son derece tehlikelidir.

Yemeklerden Önce Sigara İçmek

Anlam verilemeyen bir ihtiyaç mı yoksa bir alışkanlık mı olduğu tam olarak bilinemeyen bir konudur. Yemekten önce sigaradan uzak durmak gerekir. Aç karnına sigara içmekle aynıdır ve mide bulantısı yapabilir. Yemekten sonra içmek konusu ise özellikle ramazan ayında oruç sonrasında mide bulantısı şeklinde kendini gösterebilir.

Sigara İçmek Bir İhtiyaç mı Yoksa Alışkanlık mı

Belki de onun ihtiyaç olarak görülmesi bir alışkanlıktır. Sigaraya vücudunuzun asla ihtiyacı olmaz onu içme ihtiyacını sadece sizin alışkanlıklarınız belirlemektedir. Sigarayı bıraktığınızda son derece rahat bir hayat yaşamaya başlayacaksınız. Önemli olan bu konuda gerekli desteği bulmak gerektiğidir.

Sigarayı Bırakmak İstiyor Musunuz

Genellikle yoğun iş temposu içerisinde çalışanlar, gençler ve alışkanlığından vazgeçmek istemeyenler sigarayı bırakmak istemezler. Bu durumda ise başka bir sorun ortaya çıkar ki zaman içerisinde sigaranın herkes tarafından bilinen zararları sizi ve organlarınızı çok ciddi anlamda geri dönüşü olmayan bir yola sürükleyebilir.

Sigara zehirdir, alışkanlık değildir. Vücudunuzun sigaraya ihtiyacı yoktur. Sigara içtikten sonra mideniz bulanıyorsa kesinlikle bırakmanız gerekmektedir. Bir sağlık kuruluşundan destek alabilir, motive edici cep telefonu uygulamalarını yükleyebilir ve destek alabilirsiniz.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir