İnsan Vücuduna Mutluluk Veren Yiyecekler

Beslenme, Sağlık, Yaşam, Yaşam Tarzı Eyl 07, 2022 Yorum Yok

Yediğimiz besinlerin içerdikleri vitamin ve mineral bakımdan zengin içerikli olmalarına karşı insan ruhuna iyi gelen özelliklere de sahiptir. Yediğimiz ve faydasını bilmediğimiz birçok besin insan vücuduna mutluluk hormonu salgılamaktadır. Bazı besinler mutluluk veriyor, ruh halimizi düzenliyor, ve sinir sistemimize iyi geliyor.

İnsan Vücuduna Mutluluk Veren Yiyecekler

Makarna, hemen, hemen herkesin özelikle çocukların çok sevdiği makarna mutluluk hormonu salgılıyor. Çocukların da çok  sevmesinden anlaşılacağı gibi.

Çikolata, herkes tarafından bilinen mutluluk kaynağı olan çikolatayı yiyen herkeste mutluluk hormonu salgılanıp, sinir sistemine iyi geliyor.

Yoğurt, ayran ve süt ürünleri, bağırsaklarımıza iyi gelen bu besinler aynı zaman da, mutluluk hissi veriyor. Depresyona iyi gelmesi ile biliniyor.

Muz, protein vitamin ve potasyum açısından zengin olan bu meyve mutluluk hormonlarını üst düzey de, salgılıyor ve sinir gerilmesini karşı iyi geliyor. Muzun günlük olarak tüketilmesi sinir sistemini dengede tutuyor.

Ispanak, yeşil yapraklı sebze grubuna dahil olan ıspanak içinde ki bol vitamin ve magnezyum sayesin de, beyin kan akışını hızlandırıp mutluluk hissi veriyor.

Ceviz, beyne iyi gelen bu besin depresyon ve antidepresan kullanan insanlara iyi gelip için de, bulunduğu yararlı yağlar bakımından mutluluk hormonunu salgılıyor.

Balıklar, sinir sistemine en iyi gelen besin olan balıklar için de, bulundukları omega3 yağları beyne iyi gelir ve depresyon riskini azaltır. Hafta da 2 kere tüketilen balık hem sağlık hem mutluluk açısından oldukça yararlıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir