Şeker Portakalı kitabını kim yazmıştır? Şeker Portakalı kitabı neyi anlatıyor?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Oca 15, 2023 Yorum Yok

Tüm dünyayı tesiri altına Meydan ‘Şeker Portakalı’ isimli eser Brezilyalı müellif José Mauro de Vasconcelos’un kaleminden 1968 yılında okuyucuyla buluştu. Pekala dram ve çocuk romanı olan ‘Şeker Portakalı’ neyi anlatıyor? İşte ‘Şeker Portakalı’ konusu…

Dünya Edebiyatına damga vurmuş yapıtlardan biri olan Şeker Portakalı, Brezilyalı muharrir José Mauro de Vasconcelos’un ustalık yapıtlarından biri. 1968 yılında Portekizce lisanı ile kaleme alınan otobiyografik kurgu çeşidindeki Şeker Portakalı, günümüze kadar 16 lisana çevrilmiş ve Yekün 5 Kez uyarlanmış bir yapıttır. Sadece 12 günde kaleme alınan Şeker Portakalı’nda, muharririn kendi çocukluğundan izler taşıdığı biliniyor.

1983 yılında Türkiye’de Can Yayınları tarafından 145 sayfa olarak basılan Şeker Portakalı’nın birinci çevirisi Emrah İmre’ye ilişkin.

Şeker Portakalı

ŞEKER PORTAKALI’NIN KONUSU VE anne FİKRİ

Şeker Portakalı kitabının konusu; ailesinden Daimi olarak şiddet gören bir çocuğun, ailesinin yanından kaçtıktan sonra yeni bir aile ile tanışması ve artık onları ailesi olarak görmesi.

Kitabın anne fikri ise; her çocuğun ilgiye ve sevgiye muhtaçlığı vardır. Gereken İlgi ve sevgi her çocuğa gösterilmelidir.

Şeker Portakalı neyi anlatıyor

ŞEKER PORTAKALI NEYİ ANLATIYOR?

Zeze meskenin zeki bir çocuğudur. Zeki bir çocuk olmasına rağmen bir o kadar da hayatı Daimi olarak hüzünle geçen bir çocuktur. Ailesi Daimi olarak maddi sorunlar çektiği için bu durum ister istemez Zeze’nin hayatını da Olumsuz istikamette etkilemektedir. Zeze’nin Fazla geniş bir Hayal dünyası vardır. Kalabalık bir aileye sahip olan Zeze’nin Yekün da 5 kardeşi vardır. Babası işinden kovulmuş ve Amel arayışı içerisine girmiştir. İşsizlik yüzünden de Zeze’nin babası Aka bir buhrana girmiştir. Ailenin bütün maddi gücünü annesi üstlenmiştir.

Zeze etrafı tarafından yaramaz bir çocuk olarak isimlendirilmektedir. Yapmış olduğu yaramazlıkların etrafı tarafından aslında onun yalnızlığından kaynaklandığı bilinmez. Daha okula gitmeden zekası ile kendi kendine okumayı öğrenmiştir. Bundan Dolayı da yaşıtlarından erken olarak 5 yaşında okula başlamıştır. Okulda etrafının tersine epeyce saf ve uslu bir Talebe olarak bilinmekteydi. Okuldaki arkadaşları tarafından da sevilen bir çocuktu. Zeze yalnızlığını ört pas etmek için hayali bir Dost edinmişti. Bu arkadaşlarından birisi yarasa ve Öteki ise şeker portakalıdır. Daimi olarak bunlarla konuşmakta ve gününün nasıl geçtiğini arkadaşlarına anlatmaktadır.

 En sevdiği aktivitelerden birisi de Hayal gücü ile yeni kıssalar türetmektir. Zeze ailesi ile Birlikte yeni bir konuta taşınmıştı. Taşındıkları konutta ise dikkatini çeken Biricik şey konutun bahçesinde yer Meydan portakal ağacı idi. Zorlukları da portakal ağacının yardımı ile aşabileceğini düşünüyordu. Zeze bir gün sokakta dolaşırken sokak sanatkarı olan Ariovaldo ile karşılaşır. Yapmış olduğu Amel onun Fazla dikkatini çekmiştir. Akabinde onunla Dost olarak sokak sokak Birlikte gezerek müzikler söylemeye başlar. Bir gün babasının yanında da Ariovaldo’dan öğrendiği müzikleri söyledi Ancak babasından dayak yedi.

ŞEKER PORTAKALI KARAKTERLERİ

 – Zeze

 – Totaca

 – Edmundo

 – Jendira

 – Gloria

 – Arivaldo

 – Lala

 – Luis

 – Luciano

 – Paulo

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir