Şeker Hastalığının Baş Düşmanı Tarçın!

Sağlık Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Tarçını bazı durumlarda tatlıların üzerlerine toz şeklinde dökeriz bazı durumlarda da demleyerek yudumlarız. Tarçının bazı yararlarını eminiz ki bilmeyen bulunmamaktadır. Birçok kişiye sorduğunuz takdirde soğuk algılığında kış çayları arasında mutlaka tarçının olması gerektiğini söylerler. Ancak tarçının yararları soğuk algınlığı beraberinde sınırlı değil. Yapılan bazı bilimsel testler sonucunda ülkemizde her 7 – 8 kişiden 1’i şeker rahatsızlığına yakalanmış durumda. Çeşitli kişiler potansiyel şekilde şeker rahatsızlığına yakalanacaktır. Doğru şekilde beslenme ve doğru hareketler sonucunda her ne kadar genetiksel şekilde bazı yatkınlıklarımız olsa da şeker rahatsızlığı gene de engellenebiliyor. Çeşitli besin türleri bilhassa şeker rahatsızlığının ilerlemesini ve türemesini geciktiriyor. Bu besinlerden de en fazla önem arz eden olanı tarçındır.

Tarçının Bilinmeyen Etkileri

Tarçının önem arz eden etkilerine gelecek olursak tarçının en önem arz eden işlev an şekerini dengeli hale sokmaktadır. Yine gün içerisinde yarım çay kaşığı tarçın çeşitli şeker hastalarında kan şekerini güzelce dengelediği seyredilmiştir. Bunun yanı sıra kötü kolestrol seviyelerinde de çok önemli seviyelerde azalmayı sağlamaktadır.

Aktarlardan temin edebileceğiniz ya da bakkallardan dahi alabileceğiniz tarçını günde 1 – 2 kupa ya da 2 – 3 kupa şekilde ılık su beraberinde içebilirsiniz. Şeker hastaları insülin kullanım aşamasına gelmemiş iseler tarçın ile eski sağlıklarına çabukça kavuşabilirler. Gün içinde 5 gram tarçın içerseniz kan şekerinizin denetimini sağlamış olursunuz.

Tarçın Vücudunuzu Önemli Oranda Güçlendiriyor!

Yine tarçın bazı oksitlenmeler için de bünyemizi güçlendirmektedir. Oksitlenmeler şeker hastalarında olabildiğince ehemmiyet arz edebilmektedir. Damar yapılarının kaybolmasına ya da oksitlenme ve anti oksitlenme seviyesinin bozulmasını sağlayabilmektedir. Yine bunun yanı sıra tarçın içinde olan bazı polifenoller oldukça önem arz eden olan antioksidan maddeler şekilde bilinir. Yine bunlara ek şekilde insülinin etkinliğini de gerekmekte olan miktarlara yükselttiği bilinen yararları arasındadır.

Sonuç şekilde tarçın şeker rahatsızlığının tam anlamıyla önlenmesinde çok önemli bir rol almaktadır. Ancak gene de söylemek gerekiyor ki tarçının tüm etkilerini makul diyet kapsamında ve derli toplu kullanım ile görebilmektesiniz.  Yine beslenme alışkanlığı konusunda bazı farklılıklara gitmekte olan derli toplu olarak egzersiz olmadan bazı gıdaların tek başlarına bir etkileri de olmaz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir