Dil Sarılığının Sebepleri ve Tedavisi

Sağlık Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Dil üzerinde oluşmakta olan bazı sararmalar ve çeşitli renk değişiklikleri vatandaşların en çok başına gelmekte olan sağlık sorunları arasında bulunmaktadır. Dil sararmasının sebeplerine gelecek olursak ağız ve dil beraberinde alakalı çeşitli sağlık sorunları oldukça önem arz eden bir rol oynamaktadır. Bunlara ek olarak diyabet rahatsızlığından soğuk algınlığı rahatsızlığına kadar uzanabilen problemler gene dil üzerinde çeşitli renk değişimlerine ve sararmalara yol açmaktadır ve aynı zamanda bazı belirtiler de sunabilmekteler. Halk arasında ise dil sararmasının nedeni vitamin azlığı şekilde nitelendirilmektedir. Ağız ve diş sağlığı hekimleri, dil üzerinde oluşmakta olan sararmaların nedenleri arasında vitamin problemlerinin de rollerinin olabileceğinin altını çizdi.

Vitamin Eksiklikleri

Hatta en yaygın görülen neden ise vitamin eksikliğidir. Vitamin azlığı için hücrelerin her gün yenilenmesi, bünyemizin bazı işlevlere karşı olabildiğince sağlam olarak direnç kazanabilmesi ve ile vücut işlevlerinin stabil ve doğru olarak görevlerini yerlerine getirebilmelerini sağlayan vitaminler bünyemizde önem arz eden rol oynarlar. Fakat hangi vitaminlerin dil sararmasına neden olduğuna gelecek olursak özellikle belirtmek gerekirse B12 vitamini eksikliğinde belirti şekilde dil sararmasının meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra daha değişik vitaminler de dil sararmasına sebebiyet verebilirler. Diyabet rahatsızlığında ünsilün üretimi düşüklüğünden, ünsülin etkisi için ortaya bir tür direnç çıkmasından kaynaklı da meydana gelebilen diyabet rahatsızlığı semptomları arasında gene dil sararmaları da oluşabiliyor. Astım rahatsızlığı da solunum yollarında meydana gelmiş olan bir tür iltihap nedeni beraberinde solunumun daralmasına, astım rahatsızlığı söylenilmektedir. Astım rahatsızlığının en yaygın görülen semptomları arasında nefes alış verişinde lüzumsuz zorlanmalardır. Fakat bu belirtiler arasında yaşanılmakta olunan en çok belirti ise dil sararmasıdır.

Grip Dil Sarılığı Yapıyor

Her ne kadar kış aylarında olabildiğince sık olarak görebiliyor olsak da grip rahatsızlığını yaz aylarında da sık olarak görebiliyoruz. Grip rahatsızlığında bünyemiz direncini kaybeder ve vitamin azalması meydana gelebilir ve vitamin azalmasında da dilde sararmalar meydana gelebilmektedir. Bunun sonucunda da uzun vaktin araştırmalar ışığında başarı beraberinde kanıtlanmış bir unsurdur.  Ayrıca uzun vakitler boyunca su yememek, dil üstünde bazı sararmaları ile getirebilmektedir. Başka etken ise gene sigara dumanıdır. Sigara dumanı dilimizde ciddi oranlar da sararmaları meydana getirebilmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir