Sarı Nokta Hastalığının Bilinen Bulguları ve Tedavi Aşamaları

Sağlık Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Sarı nokta rahatsızlığı uyguna ya da sarı nokta rahatsızlığı şekilde bilinir. Bu kısım damar tutmayan ve uzağı görüp renkleri de algılamanızı sağlamakta olan bir kısımdır. Aydınlık takdirde de görüş açısından sorumlu olmakta olan bazı hücreler bu noktada bulunmaktadır. Sarı nokta rahatsızlığı sarı noktanın yaş derecesine bağlı şekilde oluşan bir değişik türüdür. Bu da görmemizin %90 benzeri bir seviyesini oluşturan uyguna kısmının özelliklerinin hasar almasından kaynaklı oluşabiliyor. Bu rahatsızlığın en çok yaşanmış olduğu yaş Aralıklarına gelecek olursak 50 ila 505 yaş aralığında oluşabiliyor. Yaş ilerledikçe görülme olasılığı da oldukça yükselebilmektedir. Bu hastalığa sahip olan insanlar bazı işlerini de rahat olarak yapamayabilirler ve alışveriş yapamayarak araba da kullanamayabilirler.

Belirtiler Yavaş İlerleyebilir

Kuru tip olan sarı nokta rahatsızlığının da bazı bulguları oldukça yavaş ilerleyebilir. Bazı hastalar görme kalitelerinde de çeşitli darbelere ya da gene baktıkları bölgeleri bulanık görebilirler. Hatta bazı hastalar da etrafı görebildiklerini ama çok net olarak göremediklerini belirtebilirler. Yine bu rahatsızlığın çok ileri düzeylerinde de görme fonksiyonu %96 rakamlarında azalabilir. Tam anlamıyla da görme prosedürü körlük oranına inebilir. Bu rahatsızlık kapsamında sevindirici olan tek unsur bireyler ışığı görebilirler. Kuru tipi sarı nokta ve yaş tipi sarı nokta biçiminde de ayrılabilmektedir. Yaş tipi olan sarı nokta da aşırı daha tehlikeler doğurabilir. Bu sebeple kuru tipi rahatsızlığın çok erken ehemmiyetlerde teşhis edilebilmesi önem arz eder.

Koruyucu Vitaminler Alınabilir

Sarı nokta rahatsızlığının kuru olan bölgesinde koruyucu amacı beraberinde C, A, E vitaminleri verilebilir. Bunlara ek şekilde selenyum, çinko, zeakastine, omega 3 de kullanmak mümkün. Bütün bunlar da gene oldukça önem arz eden olan maddeler biçiminde bilinmektedir. Bunlara ek şeklinde de lutein maddesi kabak, ıspanak, havuç, portakal, kivi aynısı gıdalar da oldukça yoğun olarak bulunmaktadır. Bu sebeple tüketmek yeniliyorken bu besinlere de mutlaka ağırlık verilmesi gerekir. Bunlara ek şekilde Akdeniz diyeti de bu hususta önem arz eden diyetler arasında bulunmaktadır. Aşırı fazla balık yeşil sebzelerden zengin bazı diyetlerin yapılması hipertansiyon, damar problemleri ve diyabet benzeri rahatsızlıkları da engellemektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir