Böbrek Hastalarına Altın Gıdalar

Sağlık Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Böbrek bünyemizden bazı atıkların giderilmesi için oldukça önem arz eden olan organlardan birisidir. Günümüzde böbrek hastaları oldukça yüksek rakamlardadır. Bunun için de böbrek hastalarının ilaçların yanı sıra besinlerine de oldukça dikkat etmeleri önemlidir. Bu benzeri gıdalara örnek verirsek pirinç oldukça faydalı yönde etkileyen gıdalardandır. Oldukça düşük potasyum seviyesi taşıyan pirinç vücuda gerekmekte olan enerjiyi sağlayan karbonhidratlardandır. Potasyum ise bünyemiz için oldukça önemli bir tür mineraldir. Ancak fazla potasyum böbreklerimiz tarafından vücuttan atılır. Yüksek potasyum tüketimi nedeni beraberinde de böbrekler oldukça yorulabilir. Pirinç, oldukça yüksek miktarlarda potasyuma sahip olan nişastalı gıdalar yerine de tercih edilebilecek en uygun gıdalar arasındadır.

Soya Proteinine Dikkat

Yine en önem arz eden olan bir değişik gıda ise soya proteinidir. Neredeyse tüm hayvansal gıdalarda bulunmuş olduğu üzere bazı süt besinler ide fosfor içerir. Fosfor kemiklerimizin sağlığı açısından oldukça önem arz eden bir mineraldir. Ancak yüksek miktarlarda fosfor gene ters reaksiyonlar oluşturur ve bizim kemiklerinin olabildiğince zayıflamasına sebebiyet verir. özellikle belirtmek gerekirse ufak yaştaki çocuklarımız için dikkat edilmesi gereklidir. Yine bahsetmiş olduğumuz üzere çok potasyumu bünyemizden dışarıya göndermek için çalışan böbreklerimiz gereğinden çok yorulur. Ayrıca filtreleme prosedürünü gerçekleştiren dokularda zamanla deforme olurlar. Bu benzeri esnalarda süt ürünleri kadar da enerji verici ve yarar sağlayan mineralleri içerisinde olan soya ürünlerini de kullanabiliriz. Bunlara ek olarak fosfor tüketimini de bunun sayesinde kontrol altına alabiliriz. Beslenme çerçevemizde yapabileceğimiz bu tarz yenilikler böbreklerimizi yüksek miktarlardaki fosfordan korur.

Meyve ve Sebzeler

Ayrıca en önem arz eden gıdalar arasında olan meyveler ve bazı sebzeler. Oldukça yüksek miktarlarda protein barındıran beslenme standardı bünyemizde üre üretimini de çoğaltmaktadır ve bu sebepten böbreklere yük bindirmektedir. Üre, protein metabolizmasının en doğal ürünlerindendir. Fazla üre ise böbrekler tarafından bünyemizden dışarı atılıyorken organımızı da oldukça zorlar. Bunun yanı sıra kanda varolan bazı toksinlerin dışarı gönderilme sürecini de yavaşlatmaktadır. Protein alımını kontrol etmek ve yine ile bol miktarlarda meyve, sebze yemekte üre miktarını azaltmaktadır ve böbreklerimizi rahatlatmaktadır. Ayrıca düşük miktarlarda soydum içeren besinlere de aşırı önemlidir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir