Sağlıklı Beslenme

Beslenme, Genel, Sağlık Eyl 27, 2022 Yorum Yok

Besinler vücudumuzun enerji kaynağıdır. Hiçbir canlı beslenmeden yaşayamaz. Sağlıklı olmak için beslenmemizin dengeli ve düzenli olması gerekir. Bu dengeli ve düzenli sözcük kalıbı çok fazla kullanılıyor olmakla beraber gerçekte tam olarak anlamı düşünülmez. Beslenmek her canlının sürekli olarak gerçekleştirdiği bir faaliyettir. Yaşamımız için bu denli önemli olan beslenmeyi yaparken bilinçli olmamız bugün ve ilerde karşımıza çıkabilecek birçok sağlık problemini önleyecek, kendimizi hem daha sağlıklı hem de daha dinç hissetmemizi sağlayacaktır.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme

Dengeli ve düzenli beslenme konusunda bilgilenmeli, beslenme alışkanlıklarımızı ona göre ayarlamalıyız. Sağlıklı beslenme diyince aklınıza sadece sağlıklı besin tüketilmesi gelmesin. Aslında yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmek sağlıklı beslenmenin tam karşılığıdır. Gün içerisindeki iş temposu vücudumuzun tüm besin maddelerine ihtiyaç duymasını sağlar.

Bunun için vitamin, mineral gibi önemli ve değerli besin kaynaklarını tüketmeniz sağlıklı bir yaşamı size getirecektir. Tabi ki bol bol su tüketmek bu ihtiyaçlarımızın başında gelir. Yemekten önce ve sonra içtiğiniz su yediklerinizi sindirmenize yardımcı olur ve açlık hissiyatınızı bir süre daha uzatarak erteler. Gazlı içecekler yerine su tüketimi fazla olmalıdır.

Güne güzel başlamanız için gerekli ve en önemli unsur ise kahvaltıdır. Çoğu insan sabah uyandığında birşeyler yemek istemez fakat kahvaltı yapmamak bir sonraki öğünü fazla tüketeceğiniz anlamına gelmektedir. Bu yüzden iyi bir kahvaltı sizi gün boyunca zinde tutabilir ve daha enerjik olmanızı sağlar. Yediklerinize dikkat etmenin yanı sıra nasıl tükettiğinizde önemlidir.Lokmaları çiğnemeden kesinlikle yutmamalısınız. Sindirim sisteminizi zorlamaya gerek yok.Çiğnerken geçirdiğiniz süre daha az yemekle tok kalmanızı sağlayacaktır.

Toplumumuzda sağlık problemlerinin temeli yanlış alışılmış beslenmedir. Özellikle daha küçük yaşta alıştırılan hazır yiyecekler ve fast food alışkanlığı vücudunuzun vitamin ihtiyacını tam anlamıyla karşılamaz tam tersine doyurucu hissetmenize rağmen zararlı besinleri depolar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir