Boza Kilo Aldırır Mı?

Beslenme, Genel, Sağlık Eyl 29, 2022 Yorum Yok

Kış aylarının vazgeçilmezi olan ve her zaman mükemmel lezzeti ve etkileyici bir yapıya sahip olan boza, kilo konusunda insanların merak ettiği ürünlerdendir. Boza, darı irmiği, su ve şekerin karışımıyla ortaya çıkarılan, en çok kış aylarında tüketilen alkolsüz içecek olarak bilinmektedir. Ortalama mayalanma süresi 1 hafta olan boza, alındıktan sonra da 3 ila 5 gün içinde tüketilmesi gerekecektir. Aksi halde, zehirlenmelere yol açabilmektedir. Kilo problemi yaşayan veya kilo almak isteyenlerin sıklıkla yönelttiği sorulardan birisi olan boza kilo aldırır mı sorusu, akılları karıştırmaktadır. Çünkü fikir ayrılıklarının çok fazla yaşandığı boza, kalorisinin hesaplanmasıyla kilo aldırıp aldırmayacağına karar verilecek bir yapıya da sahiptir. Ortalama olarak 1 çay bardağı boza tüketiminde, 350 kalori vücudunuza almış olursunuz. 350 kalori almak, insan vücudunun ortalama 2000 civarında kaloriye ihtiyaç duyduğu gün içerisinde çok yüksek olmayabilir. Fakat diyet yapanlar için bu miktar biraz yükselecektir. Temel olarak boza tek başına kilo yapabilecek potansiye sahiptir. Günlük bir çay bardağından fazla tüketmeniz kilo konusunda risk oluşturabilir, problem yaşamanıza da neden olabilir. Eğer gerçek anlamda fazla kilonuz olduğunu düşünüyor ve problem yaşıyorsanız, boza içmemeniz tavsiye edilir. Yine de çok fazla abartmamak ve fazla tüketmemek şartıyla, boza içmenizde problem oluşmayacaktır.

Boza Diyet Yaparken İçilir mi?

Kilo vermek kaloriyle alakalı bir durumdur. Eğer kalorisi düşük gıdalar tüketerek kilo vermeyi amaçlarsanız, günlük yaktığınız miktardan daha azını tüketmeniz gerekir. Bir çay bardağı boza 350 kalori civarında vücuda etki edeceği için, sizlerde bu miktarı göz önünde bulundurarak diyet planınızı yaparsanız, sorun yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz. Fakat daha fazla tüketim sağlayarak kalori miktarını ciddi oradan yükseltirseniz, problem yaşayabilirsiniz. Özellikle fazla kilosu olan ve diyet yapan insanların ara öğün olarak bir çay bardağını geçmeyecek şekilde tüketmesi sonucunda, en iyi sonuçlara da erişebilir, hatta iştah kesici özelliği olması sayesinde de, diğer öğünleri daha az tüketereki kilo vermenizi bile sağlayabilirsiniz.

Boza Sağlığa Yararlı mı?

Boza oldukça yararlı ve sağlığa faydası olan bir içecektir. İçerisinde bulunan çinko, fosfor, protein, karbonhidrat, B vitamini ve B1 ile B2 vitaminleri sayesinde de, vücudunuzun ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü halledebilir, günlük olarak problem yaşamayacağınıza da şahit olabilirsiniz. Oldukça yararlı etkileri olan ve sağlığa zararının yok denecek kadar az olması sayesinde, sizlerde gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir