Reflü Nedir Belirtileri Nelerdir ?

Sağlık Eyl 12, 2022 Yorum Yok

Birkaç ay önce mide yanması konusunda reflü hakkında kısa bir bilgi vermiştik. Zaman içerisinde tüm mide rahatsızlıklarını daha detaylı bir şekilde inceleyeceğimizin altını çizdiğimiz için şimdi sırada bu konu başlığının olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Mide rahatsızlıklarında yeni bir boyut pek çok kişinin şikayeti reflü hastaları ne yapmalı? Nasıl bir yol izlemeli sorusunun cevabını birlikte arayalım.

Her Yönü İle Reflü

Mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması bazı sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durum yemek borusunda hasar oluşmasına neden olması reflü hastalığının oluşması anlamına gelecektir. Ülkemizde çok sık karşılaşılan reflü hastalığı, yaşam tarzına ve kullanılan ilaçlara göre değişiklik gösterebilir. Bunların yanı sıra bazı durumlarda cerrahi müdahale ile reflünün ortaya çıkması yada etkilerini artırması da söz konusu olabilmektedir.

Reflü Hastaları Nelere Dikkat Etmeli

Kilo: Aşırı kilo reflüyü kolaylaştıran ve etkilerini artıran belirtiler arasında yer alır. Reflü hastalarının kilo vermesi tavsiye edilmektedir.

Hayat tarzı: Aşırı dengesiz beslenme, uykusuzluk, alkol tüketimi gibi nedenler reflünün ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu sebeplerin oluşmaması için özen gösterilmesi gerekir. Gece yatmadan tercihen 3 saat öncesine kadar beslenememek reflü şikayetinin ortaya çıkmaması açısından önemlidir.  Aynı zamanda tercih edilen kıyafetlerinde reflünün ortaya çıkması açısından oldukça önemli olduğu unutulmamalıdır. Sık kıyafetler reflüyü tetikleyecektir.

Beslenme Önemli

Reflüyü azaltmak için bazı gıdalar az tüketilmelidir. Bunlar arasında düşük yağ ve asit oranına sahip gıdalar önceliklidir. Bunların dışında küçük miktarlarda ama daha sık beslenilmesi de tavsiye edilir. Çok fazla sıvı tüketilmesinden kaçınmakta son derece önemlidir. Örneğin kahve ve kola, alkol, çikolata, aşırı yağlı gıdalar reflünün ortaya çıkmasına etki etmektedir.

Hazır yeri gelmişken astım ilaçları ve antidepresanların yanı sıra hormonların reflü şikayetlerini artırdığının da unutulmaması gerektiğini belirtelim. Halkımızda düzensiz beslenme, istenmeyen yaşam tarzı gibi nedenlerden dolayı reflü hastalığının görülme sıklığının giderek arttığı bilinmektedir. Bu gibi sorunlar yaşamamak adına beslenmenize dikkat etmeniz varsa şikayetlerinizde zaman kaybetmeksizin bir uzmana danışmanız da şikayetlerinizin erken müdahale edilmesini sağlayacak önemli bir etmendir. Daha detaylı bilgiye ulaşmak ve farklı konular hakkında ayrıntılı olana sahip olmak için doğrudan doktorunuza başvurabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir