Patlama sesi köylülerin ödünü koparıyor! Rize’de ayı saldırısına karşı dededen kalma yöntem

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı May 19, 2023 Yorum Yok

Rize’de, ayıların kovanlara saldırmasını önlemek isteyen bir vatandaş Değişik bir prosedüre başvurdu. Hava ve gaz basıncı ile çalışan Farklı sistemin patlama seslerini duyanlar köylüler Aka bir şaşkınlık ve kaygı yaşadı.

Rize’nin Çayeli ilçesinde yer Meydan Derecik köyünde arıcılık ile uğraşan Muharrem Çelik, kış uykusundan uyanıp, aç kaldığı için bölgeye inerek arı kovanlarını parçalayan ve yöre halkının konutlarına ziyan veren ayılara karşı Enteresan bir metot buldu. Yaşanan sorunu çözmek için birçok yol deneyen Çelik, sonunda yaklaşık 20 Yıl Evvel dedesinden kalan ve zamanla arızalanan boru formunda olup, hava ve gaz basıncı ile çalışan sistemi devreye soktu.

Muharrem Çelik

“ÇIKARDIĞI SES BİR RAMAZAN TOPUNUN 2 KATI”

Dedesinden kalma ayısavarı Tamir ettiren Çelik, onardığı mekanizmayı kovanların etrafına kurdu. Ayısavar Vakit ayarlı sistemiyle makul aralıklarda çıkarttığı ses ile ayıların kaçmasını sağladı. Ayılara karşı bulduğu tahlil hakkında konuşan Çelik, şu sözleri kullandı:

“Ayıları vuramadığımız için bir Önlem almak istedik. Ne yapsak olmadı. Sonradan aklıma geldi. Dedemin bir makinesi olduğunu hatırladım. Dedik onu bir yaptıralım. Buda bir tesir oluşturdu ayıya. kimi uyanık olup geliyor lakin bu makineden sonra gelemiyor. Rahat ediyoruz artık. Bunun üretimi yaklaşık 2002-2003 yıllarında vardı. Dedem peteklerle uğraşırdı. Dağa arı götürürlerdi. Her vakitte orada duramadığın için bir Önlem almak istiyorlar ancak ne yaptıysalar olmadı.

Rizede havan topu

Sonra bu türlü bir şey görünce ayıyı vurup içeri girmektense tedbiri bunda bulmuş. Beşerler sesten rahatsız oluyor lakin yapacak bir şey yok. Yarım saat, 15 dakikada üzere dereceleri var. O müddette bir patlama yapıyor, ismini ‘havan topu’ koyduk. Komşularımız biraz rahatsız lakin randıman aldık; işe yarıyor, ayılar gelmiyor. Çıkardığı ses, ortalama bir ramazan topunun 2 katı”

Rizede ayısavar

“PATLAMA SESİ OLUNCA ÖDÜMÜZ KOPUYOR”

Ayısavarın sesinden Fazla korktuklarını ve diken üstünde olduklarını lisana getiren köylülerden Yunus Emre Dilmaç ise “Az Evvel ben de ses duydum, korktum. Sonra baktığımda Muharrem Çelik’in sisteminin olduğunu anladım. Geçenlerde arılara ayı dadanmış, oldukça bir kovana ziyan vermişti. çok fazla ses çıkıyor, kimi patlama sesi olunca ödümüz kopuyor” dedi.

Rize Çayeli ilçesinde ayısavar

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir