Nilay Keçeci ile kış depresyonuna girmeden zayıfla!

Beslenme, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Oca 31, 2023 Yorum Yok

Kış mevsimi, diyet için en Dava vakitlerden biridir; lakin ah bir de şu kış depresyonu olmasa… Bir yanda soğuk ve kasvetli hava bir yanda halsizlik, motivasyon düşüklüğü ile “bu devirde nasıl kilo verilir” diyenlerdenseniz Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı kış depresyonuna girmeden kilo muhafazanın yollarını anlatıyor. İşte ayrıntılar:

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı: Kış depresyonunu; halsizlik, güç kaybı, ahenge hali, Çok yeme isteği ya da iştahsızlık ile kendini gösteren ve kişinin kendini tükenmiş hissettiği bir Devre olarak tanımlayabiliriz. Bilhassa bu devirde kilo vermek bir yana kilo denetimi sağlamak bile epeyce güç olabilir. Ayrıyeten Keçeci Kişi motivasyonunu kaybedip kendini Daimi yorgun hissettiği için beslenme alışkanlıkları konusunda dengeli olamaz ve bu da kendisine Çok kilolar olarak Geri dönebilir. Kış depresyonuna girmeden gerçek bir diyet planı uygulamak için öncelikle vücudumuzu anlamamız ve ona kışın ne istediğini sormamız gerekir. Tahminen de bedeninizde birtakım kıymetlerde kayıplar olabilir. Bu nedenle folat, demir, B 12 ve D vitamini seviyelerinizi Denetim ettirin. açıklamasında bulundu. İşte Nilay Keçeci’nin öteki açıklamaları;

Nilay Keçeci ile kış depresyonuna girmeden zayıfla!

HEM Mesut VE HEM DE FORMDA TUTAN BESİNLER TÜKET!

Ruh halinizi güzelleştirip size Sevinç verecek ve tıpkı vakitte formda kalmanızı sağlayacak serotonin kaynaklarına sık sık beslenme planınızda yer verin. Yumurta, süt, peynir, Kırmızı ve ak et üzere bedeninizde serotonin depolarını dolduracak triptofan kaynaklı besinler tüketebilirsiniz. Yeniden brokoli, lahana, ıspanak üzere sebzeler de triptofan açısından hayli zengindir. Günlük beslenme planınız dahilinde sonlu ölçüde ceviz, badem, kaju, fındık, Antep fıstığı da tüketerek seratonin salgılanma oranını artırabilirsiniz.

AŞIRI HAMUR İŞİ BESLENME: ANLIK Sevinç ancak KALICI YAĞ

Hamur işi üzere yüksek oranda karbonhidrat içeren besinler, kan şekerini süratle yükseltip düşürerek kişinin kendini halsiz, yorgun ve uykulu hissetmesine yol açar. Tabi bu durum açlık hissini de arttıracağı için devam eden bu süreçte kilo alımı da kaçınılmaz olur. Bu besinler tüketildiğinde bedene anlık Sevinç sağlasa da yarattığı bu Olumsuz süreçle kalıcı yağlanmalara Sebep olur. Kış depresyonunu önlemek ve kilo denetimi sağlamak için bu durumun önüne geçilmesi gerekir. Tabi bu, karbonidratı büsbütün kesmek manasına da gelmemelidir. Kış periyodunda hakikat karbonhidratlar yanlışsız ölçüde tüketilmelidir. Kâfi oranda karbonhidrat beslenmesi Sevinç hormonunu olarak bilinen serotonini artırır. Pekala, nasıl bir karbonhidrat beslenme planı çizilmeli? Örneğin; ak ekmek yerine tam buğday ekmeği tercih edilebilir. Börek, pişi, açma, poğaça üzere eserlerle beslenme azaltılmalıdır. Pirinç yerine bulgur tüketilebilir. Yulaf da hoş ve sağlıklı bir karbonhidrat alternatifidir. Süt ile karıştırıp soğuk olarak yahut pişirerek ya da yoğurt, yumurta karışımı ile elde edilen karışımdan tost yaparak tüketebilirsiniz.

ŞOK DİYETLERE GİRME!

Kışın herkes süratli bir formda Çok kilolarından kurtulmak ister; lakin bu süratli kilo Eda sistemli bir halde çalışan bedenin pek de güzeline gitmeyen bir durumdur. Zira bedenimiz istikrarlı bir beslenme planıyla yanlışsız bir formda çalışabilir. Şok diyetler ya da Biricik tip beslenme tahminen kısa müddette süratli kilo vermenizi sağlayabilir; lakin bu kalıcı olmaz ayrıyeten bu radikal beslenme değişiklikleri bedene çokça ziyan da verebilir. Bedeninizin sağlıklı çalışması için belirli oranda karbonhidrat, yağ, protein, mineral ve vitamin kaynaklarına muhtaçlığı olduğunu unutmayın. Bu nedenle kış devrinde süratli kilo vermek için yalnızca protein ya da yalnızca zerzevat tüketilen diyetleri uygulamayın. Her çeşit besin kaynağı ile dengelenmiş renkli beslenme planlarına yönelin. aykırı takdirde yetersiz beslenme gövde sisteminde çatlaklar yaratır ve kısa Vakit içinde kendinizi yorgun, halsiz, mutsuz hissetmenize neden olur ve gövde bir noktada durur. Tabi bu da sağlıklı ve kalıcı kilo vermeyi zorlaştırır.

TATLI KRİZLERİNE SAĞLIKLI TATLARLA DUR DE!

Özellikle kış devrinde bedenin şekere muhtaçlık duyduğu anlar daha sık yaşanabilir. Bu tatlı krizlerinde yanlış tercihler yapmak hem kilo denetimini bozar hem de ruh halinin Olumsuz seyretmesine yol açabilir. Zira Yalın şeker tüketimi hiçbir Vakit kalıcı bir güç ya da Sevinç vermez. fakat kalıcı bir kilo verir. şahıs Yalın şekerle kendini o anlık âlâ hissetse de kısa bir müddet sonra yorgun, halsiz hisseder ve bu psikolojisine de yansır. Bu, insülinin şeker kaynaklı Birden yükselmesi ve düşmesi ile ilgili bir durumdur. Bu nedenle hem vücudumuz hem ruhumuz için sağlıklı tatlı tercihleri yapmak gerekir. Tatlı tüketmek istediğinizde muz ya da ananasın üstüne tarçın dökebilir ya da birkaç kare bitter çikolata tüketebilirsiniz. Sevdiğiniz meyve üzerine kakao serpebilir ya da sade yoğurt içine kakao ve hurma püresi ekleyebilirsiniz. Bu teklifler kış periyodunda yaşayacağınız tatlı krizlerinize tahlil sunarken formunuzu korumanıza ve bedeninizde Sevinç hormonu salgılanmasına Yardımcı olacak hakikat seçeneklerdir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir