Neslihan Sağır Çetin İngiliz ressamın 153 yıl önce Yeşil Türbe’de çizdiği tabloyu fotoğrafladı

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Oca 09, 2023 Yorum Yok

“Resm-i Mekan” projesiyle Ünlü ressamların resmettiği tabloların yerlerini bularak o anı fotoğraflayan Ünlü fotoğraf sanatkarı Neslihan Sağır Çetin, John Frederick Lewis’in 1869’da Yeşil Türbe’de yaptığı “The Commentator On The Koran” isimli tablo için Bursa’ya gitti.

Ünlü fotoğraf sanatkarı Neslihan Sağır Çetin, İngiliz ressam John Frederick Lewis‘in 1869’da Yeşil Türbe’de resmettiği “The Commentator On The Koran” tablosunu model alarak tıpkı yere giderek farklı bir çalışmaya imza attı. Fotoğrafta yer Meydan halı, çiçek, çiçeklik, seccade, Kur’an-ı Kerim okuyan İhtiyar adamın giysileri üzere malzemelerin benzerilerini bulan Çetin, Lewis’in tablosundaki açıdan fotoğraf çekti. Eserde Kur’an okuyan adamı canlandıran 74 yaşındaki Mustafa Akcan‘ı fotoğraflayan Çetin’in çalışmaları Aka merak uyandırdı. 

Neslihan Sağır Çetinin çalışmaları

“Resm-i Mekan” ismini verdiği projesine 2017 yılından bu yana devam eden Çetin, Ünlü ressamların resmettiği tabloların yerlerine giderek fotoğraf çekiyor. Birinci olarak Osman Hamdi Bey’in “Kaplumbağa Terbiyecisi” tablosunu fotoğraflayan Çetin, bahis hakkında “Projede çoğunlukla Osman Hamdi Bey’in Yeşil Türbe ve Yeşil Cami içinde resmettiği yapıtların canlandırmalarını gerçekleştirdik ayrıyeten ulu Cami ve Muradiye Külliyesi’ndeki fotoğrafların canlandırmaları yapıldı. Bugün müzeye dönüştürülen tarihi yerlerde da canlandırmalar yaptık” formunda konuştu. 

The Commentator On The Koran tablosunun canlandırması

“BİR NEVİ TABLOLARIN İÇİNDEN GEÇMİŞ OLUYORUM”

Projenin belgeselini de çekmek istediğini vurgulayan Çetin, 100-150 yıllık fotoğrafları yıllar sonra canlandırmanın Fazla hoş bir iş olduğunu söyledi. Kendisini vakitte seyahate çıkmış üzere hissettiğini lisana getiren Ünlü sanatçı, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Bir nevi tabloların içinden geçmiş oluyorum. Herkes için Fazla İlgi alımlı bir proje oldu. Bu projenin VR (sanal gerçeklik) teknolojisinin de yapılması Fazla İlgi cazibeli olabilir. Beşerler gözlüğü taktığında o yerin yahut o tabloların içine girip o anı hissedebilir. çok değişik bir çalışma olabilir. Çalışmamızı 2019 yılında Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde sergilemiştik. Yurt dışından stant talepleri olmuştu fakat ortaya pandemi girince kaldı. İnşallah vakitle Yurt dışında da sergilerimiz olacak”

Mustafa Akcan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ:

Bu sistem hayat kurtarıyor! Sarsıntıya karşı binalarda…

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir