Mide Ekşimesi Neden Olur? Midede Ekşimenin Nedenleri

Sağlık Eyl 12, 2022 Yorum Yok

Mide Ekşimesi Günümüzde sıkça görülebilen hafif sağlık sorunlarından biri de mide ekşimesi sorunudur. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen mide ekşimesi genel itibariyle risk oluşturmayan ve etkilerini kısa süreler içerisinde kendiliğinden kaybedebilen hafif ölçekli rahatsızlıktır.

Bazı belirtiler de gösterebilen mide ekşimesi uzun süreli olarak etkili olduğunda bireyin günlük aktivitelerinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir. Cerrahi müdahale dışında hafif ölçekli tedavi seçeneklerinin bulunduğu mide ekşimesi rahatsızlığının en belirgin niteliklerinden biri de uzun süreli olarak etkili olduğu takdirde bireye rahatsızlık verebilmesidir. Peki mide ekşimesi neden olur dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorumuzun yanıtlarını sizlere sunmadan önce mide ekşimesi rahatsızlığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Mide Ekşimesi Nedir?

Mide ekşimesi-Mide sindirim işlemini gerçekleştirmek adına yiyecekleri, enzimleri ve asitleri birbirine karıştırmaktadır. Bununla birlikte midede asitleri zarar görmesini önleyebilen birçok hücreler de yer almaktadır. Fakat bu özellik yemek borusu için geçerli olmamaktadır. Dolaysıyla mide asitlerinin ve sindirim sıvıları yemek botusuna doğru yani yukarı doğru çıkması beraberinde yanma ve hasar görme durumlarını da getirmektedir. İşte bu duruma da mide ekşimesi adı verilmektedir.

Mide Ekşimesi Nedenleri?

Mide ekşimesinin ana nedeni olarak mide asitlerinin yemek borusuna geri dönmesi yol açmaktadır. Fakat bu durumun meydana gelmesinde de birçok unsurlar önemli rol oynamaktadır.Bu unsurlar ise şunlardır;

Bazı yiyecekler ve içecekler
Alkol ve sigara
Kafein
Aspirin
Gazlı içecekler
Asidik sıvılar
Asidik gıdalar
Çikolata
Aşırı yağlı yemekler
Fazla kilolar
Hamilelik

Makalemizin ana konusu olan mide ekşimesi neden olur hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de mide ekşimesi rahatsızlığının belirtileri hakkında sizlere bilgiler sunalım. Mide ekşimesi rahatsızlığının başlıca belirtileri ise şunlardır.

Göğüs kısmında yanma durumu
Boğazın özellikle arka kısmında ekşimsi bir tadın oluşması
Boğazda sıkışma hissi gibi belirtiler mide ekşimesi rahatsızlığının başlıca belirtileridir.

Mide Ekşimesi sebebi ile doktora Baş vurulurmu?

Mide ekşimesi rahatsızlığında tabiki rahatsızlığın sıkça tekrar etmesi durumunda ilgili doktora başvurulması gerekmektedir. Özellikle de şu durumların da görülmesi halinde mutlak olarak doktora başvurulmalıdır.
Belirtiler ile birlikte nefes darlığı, sersemlik veya soğuk terleme durumlarının görülmesi halinde vakit kaybedilmeden ilgili doktora başvurulması gerekmektedir.

Mide Ekşimesi ve Uygulanan Tedaviler Nelerdir?

Mide ekşimesi rahatsızlığının tedavi seçenekleri arasında cerrahi müdahale tedavi uygulaması dışında genel olarak reçeteli ve reçetesiz tedavi uygulamaları yer almaktadır. Ağız yoluyla alınan reçeteli veya reçetesiz ilaçlar sayesinde mide ekşimesi rahatsızlığı kısa süreler içerisinde etkilerinin tamamen ortadan kaldırılması mümkün olabilmektedir.

Mide ekşimesi rahatsızlığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra mide ekşimesi neden olur hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız. Sizler de gün içerisinde sık sık mide ekşimesi rahatsızlığına maruz kalıyorsanız yapmanız gereken tek şey hemen doktorunuza başvurup gerekli tedavileri yaptırmaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir