Limonlu Türk Kahveli Cilt Bakımı

Güzellik Eyl 12, 2022 Yorum Yok

Bay veya bayan olun hiç önemli değil. Herkes yüzünün pürüzsüz bir görünüme sahip olmasını ister. Bunu sağlayabilmek için birçok şey yapılır ve bazen yeteri kadar güzel sonuçlar elde edilemeyebilir. Burada sonucunda olumlu ya da olumsuz olmasını etkileyen elbette bazı kriterler bulunmaktadır. Mesela bir kişinin cildi kimyasal maddelere karşı tepki oluşturuyorsa bu durumda kimyasal ürünler ile yapılan yüz güzelleştirme uygulamaları durumun daha da kötüye gitmesine sebep olabilir. Bu noktada yüz güzelleştirme için devreye doğal yollar giriyor. Yüz derisinin pürüzsüz bir hal alması için başvurulabilecek yollarında başında peeling uygulamaları gelmektedir. Peeling uygulamalarının kimyasal ve doğal olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Bir diğer tür olarak ise son yıllarda uygulanmaya başlanan lazer destekli peeling bulunmaktadır. Elbette bu peeling uygulamaları arasında hemen hemen herkesin sorunsuz bir şekilde cildine uygulayabileceği yöntem doğal olanlardır.

Doğal peeling yöntemlerinden bir tanesi olarak sizlere limonlu türk kahvesi peelingini anlatacağız. Bir miktar türk kahvesi ve bir miktar limon suyu ile kolayca hazırlayabileceğiniz kahve peelingi karışımı ile yüzünüzün bebek yüzü gibi canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Peeling uygulamasında türk kahvesinin kullanılmasının başlıca sebebi sahip olduğu tanecikli yapıdır. Tanecikli yapıda olan kahve cilde uygulanırken ölü derinin sağlıklı deriden ayrılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda kahvenin içinde bulunan kafein cildin yatışmasını ve bakterilere karşı doğal bir direncin oluşmasını sağlamaktadır. Karışımın içinde yer alan limon suyu ise kahve uygulaması ile temizlenen ve açılan gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayarak siyah nokta oluşmasının önüne geçmeyi sağlamaktadır. Karışımı hazırlamak ve uygulamak için şunları yapabilirsiniz.

Türk Kahveli Peeling Uygulaması İçin Gereken Malzemeler.

  • 2 çay kaşığı Türk Kahvesi
  • 5-6 damla limon suyu (Limon kesilerek suyu çıkartılabilir ya da şişede satılan limon sularındna kullanılabilir.)
  • Bir adet kâse (Karışımı hazırlamak için kullanılacak kap.)
  • Ilık su ve yumuşak yapılı bir havlu
  • Nemlendirici Krem ya da gül suyu

Peeling Uygulamasının Yapılışı

Öncelikle bir kabın içine 2 kaşık Türk kahvesi ve birkaç damla limon suyu koyun. Limon suyu kahveyi krem haline getirecek kadar olmalıdır. İyice karıştırarak kahve ile limon suyunun birbirine karışmasını sağlayın. Karışımı elde ettikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın ve sonrasında yumuşak yapılı havlu ile bastırmadan kurulayın. Kuruladığınız yüzünüze hazırladığınız karışı parmaklarınız ile daireler çizerek sürün. Bunu yaparken elini bastırmanıza gerek yoktur. Zaten tanecikli bir yapıda olan Türk kahvesi bastırma hareketinin sağlayacağı temizliği doğal olarak yapmaktadır. Karışımı yüzünüze uyguladıktan sonra kurumasını bekleyin. Yüzünüzdeki maske kuruduktan sonra ılık su ile güzelce yüzünüzü yıkayın ve sonrasında yine havlu ile bastırmadan kurulayın. Yüzünüzü kuruladıktan sonra nemlendirici krem sürebilirsiniz. Ancak kimyasal şeylere karşı yüzünüz tepki veriyorsa nemlendirici krem yerine gül suyu ile de yüzünüzü nemlendirebilirsiniz. Aynaya baktığınızda parlayan bir cildiniz olduğunu göreceksiniz. Bu uygulamayı haftada bir yapmanız cildinizin sağlıklı kalması için yeterlidir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir