Kulak Ağrısının Sebepleri Nelerdir ve Ne İyi Gelir?

Sağlık Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Kulak ağrısı günümüzde çoğu kişinin sık olarak yaşadığı sağlık sorunları arasında bulunmaktadır. Kulak ağrısı ilk başlarda zonklama şekilde oluşabilir. Bazı durumlarda da son derece kısa olan zonklamalar ile bazı zamanlarda ise uzun zonklamalar oluşabiliyor. Kulak ağrısının sebeplerine gelirsek bu nedenden dolayı en fazla yaşananı östaki borusunun tıkanması ile meydana gelen ağrılardır. Çok etkenlere göre kulak ağrısı seyredilebilmektedir. Kulak ağrısına neden olan değişik faktörler kapsamında yüksek ses, hava koşulları, soğuk basınç ve mevsimsel problemler nedeni beraberinde ağrılar oluşarak insanları huzursuz eder ve hatta geri dönüşü iyi olmayan daha değişik rahatsızlıklara da sebep olabilir.

Kulak Ağrısının Sebepleri

Kulak ağrısı hiçbir neden olmadan meydana gelebilir. Lakin bir kulak ağrısı yaşıyorsanız mutlaka nedenini öğrenmek için hekime başvurmalı ve bir an önce tedaviye başlamalısınız. Kulak ağrılarını iki etkene ayırırsak şayet iç kulak rahatsızlıkları ve vücutta değişik bir rahatsızlığın kulağa yankı yapması şekilde ayırabilmekteyiz. Bunun nedeni de bünyemizde olan sinir hücreleri son derece titiz çalışırlar. Farklı diğer yerlerde bulunmakta olan bir tür rahatsızlık kulağa vurabiliyor. Kulak ağrısı çeşitlerini az daha açarak açıklama yaparsak şayet dış kulak ağrısından başlayabilmekteyiz. Kulak kepçesinde bazı sorunlar yok ise rahatsızlık büyük olasılık kapsamında kulak yolu kanalı içerisinde bulunabilmektedir. Yine bazı zamanlarda da kulak içerisinde olabilir.

Kulak Ağrısı Çeşitleri

Ağrı çeşidini anlayabilmek için ağrıyan kulağınıza az bastırmalısınız ya da dışa doğru çekmelisiniz. Beraberinde kulağınızdaki ağrı yükseliyorsa şayet kulak yolunda bir tür sorun oluştu anlamına gelebilir.  Kulak yolu ağrısı genel bazda kulağın sürekli olarak ıslak kalmasını sağlayabilir. Yine örneklemek gerek görülürse denize gitmek, hamama gitmek sonucunda kulağa kaçan sular ve kulağı iyi olarak kurutamamaktan kaynaklanabilir. Yine şayet kulağınız içerisinde sürekli olarak ağrılar bulunuyorsalar mantar rahatsızlığının bulunma ihtimalini da göz önünde bulundurmalıyız.

Orta kulak iltihaplarına gelirsek bu kulak ağrısı da oldukça yüksek miktarlarda ağrıya sebebiyet vermekte olan zonklamalar eşliğinde sez edilen ağrı çeşitleri arasındadır. Yine bazı zamanlarda da sızlama biçiminde meydana gelebilir. Kulak yolu kanalının bitiş noktasında olan orta kulak konumuna östaki borusu bağlanır. Sinüzit, nezle benzer rahatsızlıkların uzun vakitler sürmesi nedeni beraberinde de ortak kulak iltihabı beraberinde sık olarak karşılaşılabilmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir