Diş Sağlığı İçin Önemli Altın Tavsiyeler

Sağlık Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Sindirim kanalımızın girişi olan ağzımızda oluşabilecek bazı olumsuzluklar diş sağlığımızı da önem arz eden ölçüde etkileyebilmektedir. Görünümde ve konuşmamızda oldukça etkili olan dişlerimiz birebir oranda da besinlerin parçalanmasına ve öğütülmelerine yarar katmaktadır. Dişlerin ciddi anlamda sağlıklı bulunması ve diş sağlığına gerekmekte olan dikkatin verilebilmesi amacı beraberinde bazı noktalara oldukça dikkat edilmesi gereklidir.

Diş sağlığı için sürekli  yumuşak besinlerden uzak durulması gerekir. Elma, havuç benzeri sert besinlerinde tüketilmesi gerekir ve özellikle belirtmek gerekirse bu besinler ısırılarak yenildiği için diş sağlığımızı önem arz eden seviyelerde güçlendirmektedirler.

Rastgele yiyecekler, şekerlemelerden uzak durmalısınız zira şekerli besinler tüketildiğinde ağızda çürüğe yol açabilir bu sebepten ağzın çalkalanması gereklidir.

Diş Çürüğünün Oluşma Evreleri

Diş çürüğü birkaç gün içinde oluşmamaktadır ve uzun bir süre içinde oluşur. Bu sebeple de diş hekimine gitmek için dişimizin ağrımasını beklememeliyiz. Düzenli şekilde yapılan diş kontrolleri diş çürümelerinin erken belirleme edilebilmesini sağlamaktadır ki bu nedenden dolayı diş sağlığı için de yoğun ehemmiyet taşımaktadır.

Kola, gazoz gibi bazı asitli içecekler de sık şekilde tüketilmemelidir.

Diş sağlığı için uzak durulması önemli besinler olduğu üzere özellikle belirtmek gerekirse tüketilmesi gerekmekte olan besinlerde bulunmaktadır.

İçeriğinde yüksek seviyelerde kalsiyum ve fosfor oluşması sebebi beraberinde ve iş sağlığı için süt, peynir, yoğurt gibi besinleri yüksek seviyelerde yemeliyiz ki bu besinler mineral oluşması için de bizlere yardım etmektedir.

Diş sağlığını koruma amacı beraberinde özellikle belirtmek gerekirse tüketilmesi gerekmekte olan bazı meyve ve sebzeler bulunmaktadır. Bunlardan çoğunluğunu içinde su barındıran besinlerdir. Bunun sebebi de meyve ve sebzeler içerisinde var olan su şekerin seyredilmesine sebep olabilir ki birebir oranda da bu meyve ve sebzeler ağızda tükürük miktarını arttırmaktadır. Lakin tükürük miktarımız artarsa diş çürümesi de bir o kadar az oluşur.

Diş sağlığı için en fazla yararlı olan içeceklerden bahsedersek mutlaka sudur. Suyun dışında yeşil çaylar ve bitki çayları da şekersiz şekilde içilirse dişimiz açısında son derece yarar sağlamaktadırlar. Bitkisel çaylar diş plağının dişlerimize yapışmasını da engellemektedirler ve içerilerinde barındırdıkları antioksidanlar ile diş çürüğü ve diş eti rahatsızlıklarına karşı varolan riski tamamıyla azalabilirler. Bitkisel çayların öteki yararına gelirsek ağız içindeki bakterilerin üremelerini engelliyorler.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir