Göz Sağlığını Bozan Unsurlar

Sağlık Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Yüzümüzdeki en önem arz eden organlar arasında gözlerimiz gelmektedir. Gözlerimiz ruh halimizi, duygularımızı ve bazı konuları ortaya koymaktadırlar. Oldukça kaliteli göz bakımı yapılırsa şayet gene gözlerimiz son derece bakımlı ve şık olarak gözükür. Bunun yanı sıra parlak gözlere sahip olmak birçok bireyin istediği bir şeydir. Göz sağlığı için yapılan hatalar oldukça fazladır ve hatta bazı hataların geri dönüşleri bile olamamaktadır. Bunlara ek olarak bu hatalar çeşitli göz rahatsızlıklarına dahi yol açmaktadırlar.

Kontakt Lensler

Kontakt lensler gözümüz içerisinde görme sorunluluklarının düzeltilebilmesinde, kornea problemlerinin tedavisi için ya da kozmetik şeklinde de göz renginin değiştirilebilmesi için kullanılabilen parçalardır. Rahat kullanım işlevleri vasıtası ile kontakt lensler son derece reva görmektedir. Kontakt lenslerin temizlik ve bakım aşamalarına özen gösterilmesi gereklidir. Bu lenslerin kullanım vakitlerine de dikkat edilmeli ve uyulmalıdır. En birçok görülen bazı alışkanlıklar ise akşamları yatarken bu lenslerin çıkarılmıyor olmasıdır. Lakin geceleri yattığınızda bu lensleri kullanmaya devam ederseniz göz sağlığınıza ciddi miktarlarda darbe verdiğine şahit olabilirsiniz.

Gözleri Ovuşturmak Tehlikeli

Ayrıca gözlerinizi katiyen fazla ovuşturmamalısınız. Gözleri kaşımak da bunlara eşlik etmektedir. Genetik olarak yatkınlığı olan insanlar de gene keratokopnus rahatsızlığının oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Diğer en fazla görülen alışkanlıklardan biri de bilgisayar başında uzun vakit durmaktır. Günümüz çerçevesinde oldukça yoğun bir iş yaşamına sahip olan kişilerin bilgisayar başlarında olma süreleri genelde 7 ila 9 arasında olabilir. Sürekli bilgisayar ekranına bakmak ve ekrana bakarak çalışmak gözlerimizde oldukça negatif etkiler yapabilmektedir. Monitörünü karşı bölgeye almak yerine monitöre üst pozisyondan bakabilirsiniz. Çalıştığınız ortamı da sürekli havalandırmanız gözlerinizin ihtiyaç duyacağı oksijeni sizlere sağlayacaktır.

Yine bir öteki diğer yanlış ise doğru güneş gözlüklerini kullanamamaktır. Çok vatandaş güneş ışıklarının birey cildinize darbe verdiğini esasen biliyor olsalar da gözler için de oldukça zararlı olduğunu hatırlatmakta yarar bulunmaktadır. Güneş gözlüklerinin ne şekilde kullanılacağına gelecek olursak hava kapalı da olsa güneş gözlüklerini kesinlikle kullanmalıyız. Sokağa çıktığınız takdirde gene bu gözlükleri yanınıza almanız gereklidir. Bunun yanı sıra güneş altında gözlerimizi kısmaya çalışmak ya da gözlerinizi güneşten kaçırmakta önem arz eden sağlık sorunlarını ile getirebilmektedir. Yaz aylarında da normal güneş gözlükleri değil filtreleme özelliğini sunan olan güneş gözlüklerini tercih etmeliyiz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir