Kulak Ağrısına Yapılması Gerekenler

Sağlık Eyl 08, 2022 Yorum Yok

Kulak ağrısının nedenleri ve kulak ağrısı için yapılması gerekenler nelerdir?

– Kulak ağrısının çokça sebebi bulunmaktadır. Ancak çoğu basit nedenlerle oluşmaktadır ve bunlar 24 saat içinde geçmektedir. Kulak ağrınız 24 saati aşıyorsa o zaman mutlaka bir hekime başvurun.

Kulak ağrısının nedenlerinden biri orta kulakta meydana gelen iltihaplanmadır. Bazı bademcik iltihapları ve buna benzer enfeksiyonlar orta kulağa geçer ve orta kulakta ağrıya neden olur. Orta kulakta meydana gelen enfeksiyon ve iltihaplar yüksek ateş sorununa neden olur.

– Kulak zarının patlaması da kulak ağrısına neden olmaktadır. Kulak zarının patlaması kulaktan akıntı gelmesine yol açar. Kulak zarı delindiyse ya da patladıysa muhakkak hekimden yardım alınmalıdır. Kulak zarı sağlam ise kulağa birkaç damla damlatılmalıdır. Bunun için en uygun yağlar ise kantaron ve sığırkuyruğu yağıdır. Bunlar pamuk yardımı ile tampon yapılarak kulağa uygulanır.

– Sarımsak yağı da enfeksiyonları iyileştirir. Çay ağacı ya da lavanta yağı da badem yağı gibi kulak kemiğine uygulanabilir.

– Tıkalı östaki borusu nedeniyle kulakta zonklama görülür. Bu durum sürekli kulak ağrısına dönüşebilir. Bu durum sinüzit ve nezle sorununu sıklıkla yaşayan kişilerde görülür. Bu durum geçici de olsa sağırlığa neden olmaktadır.

– Enfeksiyon ile savaşmak için de ekinezya, mürver çiçeği ve göz otunu karıştırıp kullanabilirsiniz.

Bu yöntemlerin hepsi de kulak ağrısına iyi gelecektir. Bu bitkisel tedavi yöntemleri ön tedavi için gereklidir ancak tam teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurunuz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir