Kükürt Sabunu Nedir Ne İçin Kullanılır? Kükürt Sabunu Faydaları

Sağlık Eyl 18, 2022 Yorum Yok

Kükürt Sabunu Nedir?

Kükürt Sabunu Nedir Ne İçin Kullanılır? Kükürt Sabunu Faydaları. Kükürt maddesinin cildi arındırma kabiliyeti sebebiyle, antibakteriyel ve antiseptik faydalara ek olarak yaygın olan cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır.

Kükürt Sabun Fiyatı 

Kükürt sabunun fiyatı genellikle 3 lira ile 50 lira arasında değişir.

Kükürt Sabun İçindekiler

Genellikle bu sabunların içeresinde palmiye yağı, lanolin, kükürt, gliserin ve arıtılmış su gibi maddeler bulunur.

Kükürt Sabun Faydaları

Kükürtlü sabunun cilde ve saçlara birden fazla faydası vardır. Birçok farklı cilt rahatsızlığını, saç derisi rahatsızlıklarını giderir. Antibakteriyel ve anti-enflamatuar etkileriyle ciltteki ve saçlardaki iltihabı, mikropları, maya ve mantarları gibi rahatsızlıkları önler.

Kükürt Sabun Cilde Faydaları

Kükürt sabunu ürününün ciltteki pek çok rahatsızlığa ve dermatolojik hastalıklara iyi geldiği bilinir.

Kükürt Sabunu Akne tedavisinde kullanılır

Kükürt sabununun özelliklerinden biride, cildin biraz kurumasına ve soyulmasına sebeb olmasıdır. Cildinizde sivilce ve lekeler olduğunda cildiniz normalden daha nemli ve yağlı gözükür.

Kükürt ayrıca yağlılığı azaltarak ve ciltteki gözeneklerin tıkanmasını önleyerek cildinizdeki siyah noktaların görünümünü azaltmaya destek olur.

Benzoil peroksit barındıran topikal akne ürünleri hassas ciltler için çok sert olabilir hatta bazı kişilerin cildinde tahrişe ve soyulmaya ve alerjik reaksiyonlara açılmasına sebebiyet verebilir. Kükürt maddesi daha yumuşak bir leke kırıcıdır.

Yeni bakterilerin büyümesini ve çoğalmasına engel olarak akneyi azaltır. Bu yüzden bu sabun sinir bozucu lekeleri tedavi edebilmek için muhteşemdir.

Kükürt Sabunu Uyuz tedavisinde kullanılır

Uyuz, mikroskobik akarların cildin altına gömüldüğünde meydana gelir. Bu hastalık genellikle kaşıntı, ağrı ve döküntülere sebep olur. Kükürt toksiktir ve bu akarları halt edebilir, bu nedenle de kükürt sabunuyla uyuzlardan kurtulmanın etkili bir yoludur.

Kükürt Sabunu Seboreik dermatit tedavisinde kullanılır

Seboreik dermatit hastalığı, cildinizde büyüyen, cildinizi yağlı ve pul pul hale getirebilen mantardan ötürü olur. Bu hastalık, göğsünüz, yüzünüz, koltuk altlarınız ve saç çizginiz de dahil olmak üzere vücutta birçok yerde ortaya çıkma ihtimali vardır. Kükürt sabunu, mantarı öldürmeye ve temizlemeye destek olur böylelikle seboreik dermatitin tedavisine yardımcı olur.

Kükürt Sabunu Rosacea tedavisinde kullanılır

Rosacea genellikle yanaklarda, alın, çene ve burunda kızarıklığa, lekelere veya sivilcelere sebep olan kronik bir cilt hastalığıdır. Göğüs, saç derisi, boyun ve kulaklarda da ortaya çıkar.

Bu cilt rahatsızlığı tedavi edilmezse kızarıklık daha da kalıcı hale gelir ve sizi son derece rahatsız edebilir. Uzun süre tedavi edilmediği taktirde, örümcek damarlar olarak bildiğimiz kan damarları görülebilir.

Kükürtlü sabun, rosacea semptomlarını kontrol etmeye destek olabilecek iltihabı azaltarak ve bakterileri yok etmeye çalışır. Kükürt içeren kremler antibiyotiklere alternatif olarak bazen reçete edilebilir.

Kükürt Sabunu Gözenekleri temizler

 Kaplıcalarda, kil ve volkanik küllerde olan, natürel olarak oluşan bir mineral olan kükürt ve aynı taktirde insan vücudunda bir eser mineral olarak, akne eğilimli olan ciltler için ideal hale getiren bu bakterileri temizlemek için muhteşemdir. Gözenekler söz konusu olduğunda kükürt sabunu mükemmel görev yapar.

Kükürt bakterileri yok eder ve yağı dışarı atar, bu da gözeneklerde olan birikmeyi azaltır. Gözeneklerinizi temizlemek ve daha küçük görünmelerini sağlamak için, T bölgenize düzenli olarak kükürt sabunu sürebilirsiniz.

Kükürt Sabunu Cildi ölmüş derilerden arındırır

Kükürt keratolitik bir malzemedir. Bu da cildin üst seviyelerinden hafif soyulmasına sebep olur. Bu nitelik, tıkanmış olan gözeneklere, sivilcelere, düzensiz dokuya sebep olabilen ölü cilt hücrelerini temizlemeye destek olur.

Ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırmak, yağı toplamak ve cilt tonu düzensizliklerini yok etmek için kükürtlü sabun ile cildinizi temizleyin. Peeling yapmak için sadece yüzde değil bu sabunu tüm vücutta da kullanılabilir. Bu sabun tüm vücut için harikalar oluştur.

Kükürt Sabunu Egzamayı temizlemeye destek olur

 Doğal egzama tedavilerine geldiğimiz zaman, kükürt sabunu listenin en üstünde yer alıyor. Kükürt, iltihaplanma ve kuru kaşıntılı yaralar gibi semptomları hafifletmeye destek olabilecek tıbbi ve terapötik niteliklere sahiptir. Egzama ile savaşıyorsanız, kükürt içeren bir sabun deneyin. Sizde böylelikle egzama ve sedef hastalığından kurtulun.

Kükürt Sabunu Yaşlanma karşıtı özellikleri vardır

Kükürt, doğal kollajen üretiminin önemli bir parçasıdır. Fakat yaş ilerledikçe, kükürt tükenir ve cildi serbest radikal hasarına ve kollajenin daha fazla parçalanmasından ötürü kırılganlık ve sarkmaya sebep olur. Zararlı bakteriler cilde zarar verebilir ve yaşlanma zamanını hızlandırabilir.

Cildi temiz ve kuru tutmak bakterileri azaltmaya destek olur ve meydana gelmeden önce hasarın önüne geçmesine yardımcı olur. Sizde zamanı geriye çevirmek ister misiniz? O zaman, ciltteki ince çizgileri ve kırışıklıkları yok eden, cildi daha gergin ve sıkı hale getiren bu kükürt sabununu kullanabilirsiniz.

Kükürt sabununun zararları

Kükürt sabunu çok kuru ve hassas bir yapıya sahip olan ciltleri tahriş etme ihtimali olabilen bir sabundur. Yağlı ciltler için faydalıdır fakat kuru ciltlere pek iyi gelmez. Bundan dolayı, bu sabunu kullanmadan önce cilt tipinizi iyice bilmenizde fayda var.

Bir diğer yandan, kükürt sabunu çok kuru ve hassas olan saçlar için de pek uygun değildir. Saçlarınızı daha çok kurutup dökmeye, kepeklendirmeye sebebiyet verebilir.
Kükürtlü sabun gümüş eşyalarınızın kararmasına neden olabilir. Bundan dolayı bu sabunu gümüşlerinizden uzak tutmakta fayda var.

Önemli bilgiler

Kükürt sabununun faydalarında yararlanabilmek için doğal ve tamamen katkısız olanın kükürt sabununu almaya dikkat edin.
Bu sabun yağlı ciltler için ne kadar yararı varsa, kuru ciltler için de o kadar zararı vardır. Sık sık ve aşırı kullanımı cildi tahriş edebilir.

Gözünüzden ve göz çevrenizden uzak tutmanız önerilir. Eğer gözlerle temas etmesi durumunda göz yakabildiği için kullanım esnasında çok ama çok dikkatli olun.
Kükürt sabununu kullandıktan sonra cildinizde bir alerjik reaksiyonun olduğunu görürseniz, bu sabunu kullanmayı hemen bırakın ve bir cilt doktorunuza başvurun.

Eğer bir hastalığınızdan dolayı ilaç kullanıyorsanız veya bir cilt rahatsızlığınız varsa kükürt sabununu kullanmadan önce mutlaka doktora danışın.
Oda sıcaklığında ve kuru yerde muhafaza etmeye dikkat etmeniz gerekir.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir