Krup hastalığı (Yalancı Kuşpalazı) nedir? Yalancı Kuşpalazı belirtileri nelerdir?

Beslenme, Genel, Sağlık Şub 23, 2023 Yorum Yok

Bebek ve çocuklarda görülen geçmeyen öksürük ya da soluk alırken çıkan hırıltılı sesin nedeni krup hastalığı olabilir. En sık görülen rahatsızlıklardan biri olan krup hastalığına Kamu lisanında yalancı kuşpalazı denir. Pekala Krup hastalığı (Yalancı Kuşpalazı) nedir? Yalancı Kuşpalazı belirtileri nelerdir?

Genellikle 2 ila 5 ıslak ortasındaki çocuklarda görülen krup hastalığı, üst teneffüs yolu teneffüs yollarında oluşan iltihaplanmayla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Parainfluenza virüsü ailesinden gelen krup hastalığı, hapşırma-öksürme yoluyla yayılır ve epey bulaşıcıdır. Virüs, bakteri ya da alerji nedeniyle görülen şiddetli öksürük durumu Kamu ortasında yalancı kuşpalazı olarak geçer. Asıl nedeni ise bebek ve çocukların ses tellerinin olduğu larenkes kısmına yerleşen parainfluenza virüsünün yol açtığı bir öksürüktür. Akciğere inen hava yollarının virüs nedeniyle deforme olmasından kaynaklı kâfi ölçüde soluk alınma alınan nefeste Nefes borusunda tıkanır. Bu rahatsızlığa yakalanan bireylerin ekseriyetle 1 hafta içinde güzelleştiği görülür. Lakin bu sürecin daha kolay atlatılması için alınacak birinci tedbir; diğerlerini da bu virüse maruz bırakmamak. Bunun yanı Dizi uzmanlar, çocukların nemli tutulmasını, bol bol istirahat etmelerini, aspirin yahut ağrı kesicilerden Irak durmalarını öneriyor. Öte yandan krup hastalığına yakalanan çocuklarda yüksek ateş, soluk almada zahmet yahut dehidrasyon belirtileri ortaya çıkarsa Çabucak uzman bir tabibe başvurmalısınız.

krup hastalığı kış aylarında artar

KRUP HASTALIĞI (YALANCI KUŞPALAZI) NEDİR?

Çocuk ve bebeklerde görüldüğünden riskleri daha fazladır. Yüksek ateşe yol açabilen bu hastalık gırtlakta ödem birikmesine bile neden olabilir. Uzmanlar bebeklerin bu öksürüklerle başa çıkarken çektikleri acıdan Dolayı ağlamalarından kaynaklı boğazın daha Çok hasar almasına Sebep olduğunu söylüyor. Kış aylarında sıklıkla görülen krup hastalığı okullarda daha süratli yayılıyor. Bu da salgına yol açıyor. Bu yüzden çocuklar Özellikle sık sık havalandırılmalıdır. aykırı halde öksürmelerden çıkan hava damlacıklarında bulunan virüs diğer çocuklara da basitçe bulaşabilir. 

öksürük ve soluk darlığıyla kendini muhakkak eder

YALANCI KUŞPALAZININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

En yaygın belirtisi öksürüktür. Bunun yanı Dizi hırıltılı ses, soluk alırken akciğerlerden ses gelmesi de görülür. Soğuk algınlığı üzere belirtiler seyreder. Titreme daha sonra ani bastıran sıcaklık, bedenin direncini düşürür. Bağışıklık virüsle baş ederken Kas ve kemiklerde ağrılar başlar. Halsizlik akabinde  artan öksürük şiddeti ve soluk darlığı oluşur. 

erken tedavi edilmediğinde bebeklerde havaleye yol açar

ÇOCUKLARIN KRUP HASTALIĞI OLMAMASI İÇİN NELER YAPILMALI

  • Bulundukları ortamlar sık sık havalandırılmalı
  • Kalın kıyafetler yerine ince ve üst üste kıyafetler giydirilmeli
  • Besinler bu hususta en kurtarıcı ilaçtır
  • Bol bol meyve ve yeşilliğin yanı Dizi konut yoğurdu bebek ve çocuklar için dirençli bir takviyedir
  • Kalın yorgan yerine ince kıyafet ve üst üste ince yorganlar kullanılmalı 
  • Vücut sıcaklığı Daimi olarak dengelenmesi için su alışkanlığı kesinlikle olmalı

YALANCI KUŞPALAZI HASTALIĞININ TEDAVİSİ Mevcut MIDIR?

İlk 2 gün ağır geçtiğinden ivedilikle bir uzmana başvurulmalıdır. Öte yandan Önemli sonuçlara neden olabilir. Havale bunlardan en risklisidir. İlaç tedavisinde uzmanalar antibiyotikle başlar. Fakat birinci adım teneffüs rahatlaması olduğundan teneffüs aygıtı takılır. Zira çocuk ve bebekler yetişkinler üzere teneffüs konusunda baş edemezler. Ateş düşürücü ve vitaminlerle bağışıklık düzeltilir. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir