Akut kompartman sendromu nedir? Enkazda çıkarılanlar neden uzun kuyruklarla taşınır?

Beslenme, Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 23, 2023 Yorum Yok

Ülkemizde Istırap bir sabaha uyandıran Kahramanmaraş merkezli zelzele sonucunda 10 vilayette şiddetli halde hissedildi. Bu süreçte zelzele enkazından çıktıktan sonra oluşan sıhhat sıkıntıları da dikkat çekiyor. Crush ve Kompartan sendromları ise dikkat edilmesi gereken sıhhat problemlerinden biri olarak biliniyor. Pekala, zelzele sonrasında görülen kompartman sendromu nedir?

Uzun saatler yıkıntı altında kalmak, susuz ve aç karanlık ve nemli ortamda bulunmak çıkarıldıktan sonra Önemli komplikasyonları ortaya çıkarabilir. Depremzedeler bu süreçte beslenmeden, barınmaya kadar birçok problemle karşılaşıyor. Sayısız vatandaş yıkıntı altından çıkarılırken sıhhat sıkıntılarıyla da müsabakası Lahza sıkıntısı oluyor. Yalın yaralanmaların dışında en çok sağlık sorunlarından ‘Crush’ ve ‘Kompartman’ sendromu görülmektedir. Herkes de bu durumun farklı tepki göstereceği göz önünde bulundurulmalıdır. 

AKUT KOMPARTMAN SENDROMU NEDİR?

Kompartman sendromu, kol ve bacak kaslarında basıncın Önemli boyutlara ulaşması sonucunda görülen klinik bir durumdur. Kaslarda bulunan dokunun gerginliğinin artmasıyla Bir arada Önemli problemlere yol açmaktadır. Toplar ve atar damarların tıkanmasına kadar yol açan sendrom, kangren ve uzuv kaybı ile sonuçlanmaktadır. Acil bir durum tablosu veren kompartman sendromu, zelzele enkazından sora dikkat edilmesi gereken durumlar ortasındadır.

Genellikle alt bacaklarda belirti veren bu sendrom; ayak, kol, karın ve kalça bölgelerini de Olumsuz biçimde etkilemektedir. Ağır yaralanmalar sonucu bedende belirti gösteren akut kompartman sendromu; felç, sakatlık hatta vefatla sonuçlana bilmektedir.

KOMPARTMAN SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Bacak, kol, ayak üzere bölgelerde görünür bir halde şişlik yaşanması
  • Kasın daha dolgun ya da olduğundan daha Aka hissedilmesi
  • Kasların gerildiği esnada yaşanan şiddetli ağrı
  • Olduğundan daha Çok Kas ağrısının yaşanması
  • Cildinizin altında oluşan karıncalanma hisleri
  • Şişlik olan bölgelerde uyuşma durumu

AKUT KOMPARTMAN SENDROMU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

 Enkaz altından çıkarıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken sıhhat sıkıntılarından biri olan akut kompartman sendromunun tedavisi acil olmalıdır. Cerrahi müdahale gerektiren bu sendrom uzmanı tarafından nezaret altına alınmalıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir