Depremin vurduğu Hatay’da ‘gaita testi’ önlemi! Gaita testi nedir ne için yapılır?

Beslenme, Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 23, 2023 Yorum Yok

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki zelzeleler 11 ili etkiledi. Sarsıntıların akabinde ise salgın hastalık riski tartışılmaya başlandı. sıhhat Bakanlığı ‘gaita testi’ için Çabucak harekete geçerek incelemelere başladı. Duyanlar arama motorunda Gaita testi nedir ne için yapılır? Sonuçları ne Vakit çıkar? biçiminde araştırmalara başladı. Bugünkü makalemizde merak ettiğiniz soruları yanıtladık.

HABERE İLİŞKİN GÖRÜNTÜ İÇİN TIKLAYIN İZLE

Depremin vurduğu Hatay’da ‘gaita testi’ önlemi dikkat çekti. Salgın hastalık olup olmadığı bu testle takip edildiği bildirildi. zelzele bölgesinde salgın hastalık riski tartışılmaya başlanmıştı. Aktarılanlara nazaran ise sıhhat Bakanlığı’na bağlı Kamu Sıhhati grupları, salgın hastalık riskine karşı zelzelenin vurduğu vilayetlerden biri olan Hatay’ın Türlü bölgelerinde yaşayan vatandaşlardan gaita örneği alarak taşınabilir laboratuvarda inceldiği bildirildi. Böylelikle kentte rastgele bir salgın hastalık olup olmadığı takip edilirken, oluşabilecek salgınlara anında ve yerinde müdahale edilmesinin amaçlandığı vurgulandı.

GAİTA TESTİ NEDİR, NASIL YAPILIR?

Gaita yediğimiz besinlerin bağırsak ve mide sisteminde sindirilmesi ve gövde için Gerekli olan hususların emilmesinin akabinde safra ve öbür gövde atıkları ile birlikte bedenden atılan bir kısımdır. Gaita genel olarak dışkı ile anlamlandırılsa da genel Anlatım ile mide bağırsak siteminde yer Meydan Besin ve atık karışımı için kullanılan feçes terimi ile tıpkı manaya gelmektedir.

Gaita testi doğruluk oranı epeyce yüksektir. Çoklukla sağlam ve Kesin sonuçlar vermektedir. Gaita örneğine idrarın bulaşmaması Fazla kıymetlidir. Gaita bir kutu içerisine alınarak laboratuvara teslim edilmektedir. Testin yapılış formunu ve bütün basamaklarını bilen bir şahıs yahut hekim yardımı ile hastadan gaita analizini alır. Lakin gaitaya rastgele bir su ve bir şey bulaşmaması Fazla değerlidir. Bu sebeple Tuvalet kağıdı yahut karton ile gaitanın saflığının korunması sağlanmaktadır.

Numuneler toplandıktan sonra laboratuvardan verilmiş olan kaba koyulur. Böylelikle gaita steril ve pak bir kaba alınarak teste Amade edilmiş olunur. Bununla birlikte test yaptıracak bireylerin 3 gün öncesine kadar yağlı Yemek yahut Kırmızı et tüketmemesi gerekir. Gaita testi için alınan Örnek ise yarım saat içerisinde laboratuvara teslim edilmiş olması gerekir.

GAİTA TESTİ neden İSTENİR?

Gaita testi kimi hastalıkların Mevcut olup olmadığını anlamak için yapılmaktadır. Çeşitli sıhhat problemler için istenen gaita testi kimi hastalıkların tespiti için Fazla değerlidir. Test çoklukla şu hastalıkların tespiti için yapılmaktadır:

  •  – Bağırsak enfeksiyonları
  •  – Kolon kanserinin teşhisi
  •  – Parazitin üreyip üremediği
  •  – Sindirim sistemindeki sıkıntılar
  •  – Dışkıda kan ve Apse içeren hücrelerin olup olmadığının tespit edilmesi
  •  – Kabızlık, ishal yahut dışkıda tespit edilen kimi sorunların ortaya çıkarılması için gaita testi yapılmaktadır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir