Kredi Kartı kullananlar için yeni dönem! Kredi kartı aidat iadesi nasıl alınır?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 23, 2023 Yorum Yok

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın düzenlediği Finansal Tüketicilerden Alınacak Fiyatlara Ait Yordam ve Esaslar’a ait beyanname kapsamında kredi kartı kullananlar için yeni bir Devre başladı. Bankalar tarafından Mecbur bir ödeme olarak gösterilen kart aidatları Geri alınabilecek. Pekala kredi kartı Ödenti iadesi nasıl alınır? nasıl alınır? İşte yapılması gerekenler…

Banklar kredi kartı müşterilerine taksit imkanı ya da Nakit puan üzere farklı avantajlar sunmaktadır. Lakin kullanıcılar, bu avantajlardan faydalanabilmek için kart Ödenti fiyatı ödemek zorunda kalıyor. Lakin uzmanlardan, alınan kredi kartlarına Ödenti ödememek için kart mukavelesini de dikkatli bir formda okunması gerektiğini vurguluyor. Kontratta aksi bir durum olmadığı sürece Tüketici Hakları sayesinde kredi kart aidatının Geri iadesi mümkün. İşte kart Ödenti fiyat iadesi için yapılması gerekenler…

kredi kartı Ödenti iadesi başvurusu nasıl yapılır

KART KREDİ KART AİDATINA İTİRAZ EDEBİLİRSİNİZ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın düzenlediği Finansal Tüketicilerden Alınacak Fiyatlara Ait Yol ve Esaslar’a ait beyanname kapsamında kredi kartı alırken imzalanan mukavelede yıllık kullanım için Ödenti fiyatı talep edilebileceği tabirleri yer alır.

Sözleşmede bu türlü bir durum olmaması durumunda ödediğiniz kart aidatlarını da Geri alma imkanı bulunuyor. Bu durumda bankanın sizden Ödenti isteme üzere bir hakkı bulunmuyor. Fakat ekstrenizde bu türlü bir durumla karşılaştığınızda itiraz etme hakkınız da bulunuyor. Bu durumda banka ile irtibata geçerek itiraz edebilir yahut bir dilekçe ile müracaat yapabilirsiniz. Sizden alınan kart Ödenti bedelinin de iadesini talep etme hakkınız var.

kredi kartı Ödenti fiyat iadesi nasıl alınır

ÖDENEN KART AİDATININ İADESİNİ NASIL ALINIR?

Ödenen kart aidatları için izlemeniz gereken adımlar şu haldedir:

  • İade talebinizi içeren bir dilekçe ve ekstra ile Bir arada banka şubesinden süreç yapabilirsiniz.
     
  • Tüketici hakem heyetine ekstra ile Birlikte müracaat yapabilir ve Ödenti bedelinin iadesini isteyebilirsiniz.
     
  • E-devlet sistemi üzerinden de mail ile Bir arada iade talebi oluşturabilirsiniz. Sisteme e-devlet şifresi, internet bankacılığı ya da Taşınabilir imza yolu ile giriş yapabilirsiniz. Akabinde arama çubuğuna “TUBİS” yazarak Tüketici Hakem Heyeti müracaat sayfasına geçiş yapmanız gerekiyor. Bu sayfa üzerinden aidata ilişkin dekont, adres, mail ve banka vergi numaraları bilgilerini giriş yaptıktan sonra müracaat süreçlerini tamamlayabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir