Kramplar İçin Bitkisel Tedavi

Sağlık Eyl 07, 2022 Yorum Yok

Kramplar kişilerde kısa süreli olarak ortaya çıkan ancak vücuda müthiş bir ağrı veren ve geçen bir durumdur. Kramplar aniden fazla terleme ya da oksijen eksikliği gibi nedenlerle görülmektedir. Ayrıca ani kas toplanması ve vücuttaki tuz oranının düşmesi de kramplara neden olmaktadır. Kaslar kramp zamanında zarar görür ve kasılır. Kramp geldiği zaman kasları kuvvetlendirmeli ve esnetmelisiniz. Ayrıca ovmak da işe yarayacaktır.

Kramplar İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri 

– Kramplar hafifse 1 fincan kantaron, kesteren ya da ıhlamur, takke otu ve papatyadan çay yapıp içebilirsiniz. Bunlardan herhangi birini seçin ve çayını demleyin. İyi gelecektir.

– Şiddetli kramp durumlarında da yams kökü ile 1 fincan kaynamış gilaburunu içebilirsiniz. Bunlar yoksa 5 mili litre kadar bu iki karışımın tentürünü içebilirsiniz. Her ikisi de işe yarayacaktır.

– Aromatik yağlar ile masaj yapmak da kramplar için en etkili yollardan biridir. 25 ml badem yağına 10 damla ananas yağı damlatın. Bu karışıma yine aynı ölçekte lavanta ve mercan kökü yağı ilave edin. Bu karışımı kramp giren bölgeye sürerek masaj yapın. Kaslarınız rahatlayacaktır.

– Kramplar sizi geceleri rahatsız ediyorsa gilaburu demi ile bacaklarınızı yıkayın. Yatmadan önce de gilaburu kremini sürün.

Kramplar için bu yöntemler yeterince etkilidir. Eğer bunlarla uğraşmak istemiyorsanız eczacınıza danışarak krem temin edebilirsiniz. Ancak şunu unutmayın eczanelerde satılan kremler ve ilaçlar da bitkilerden yapılmaktadır. Bu nedenle uğraşmak istemeyenler için eczane en kestirme yol olsa da onların da kullandığı ve yararlandığı nesneler bitkilerdir.,

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir